24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Akhisar’da “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlamaları Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtı önüne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunulması ile başladı.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Akhisar’da “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlamaları Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtı önüne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunulması ile başladı.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
24 Kasım 2022 - 14:11
Reklam

Akhisar’da “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlamaları Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtı önüne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunulması ile başladı.
Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesinin üstlendiği kutlama programı devamında 1 dakikalık saygı duruşunda bulunup akabinde Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımızın okunması ile Çelenk Sunma Programı son buldu.
Etkinliklerin devamı Şehit Necdi Şentürk Parkı içerisindeki Kültür Salonu’nda gerçekleştirildi. Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen etkinlikler saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. İlçe Milli eğitim Müdürü Süleyman Erdem günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.
Erdem yaptığı konuşmada “Sayın Kaymakamım, protokolümüzün değerli üyeleri, kıymetli meslektaşlarım, basınımızın değerli temsilcileri ve sevgili misafirlerimiz;
Cumhuriyetimizin kurucusu, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmen unvanını aldığı, 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan ve bu yıl 41. sini kutladığımız, tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık unutulmadıklarını gösteren öğretmenler günü kutlama programına hoş geldiniz sefalar getirdiniz…
İlk emri ‘OKU’ olan bir dinin, tarihte çağ açıp çağ kapatan bir medeniyetin mensupları olan bizler için ilim ve irfan sahibi olmanın,  bilimin, öğrenmenin büyük bir önemi bulunmaktadır.
Öğretmenlik; insanlık tarihinin en önemli, ölümsüz, ideal, gaye ve hizmet mesleğidir.  Öğretmen insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan, yol gösteren, topluma arkasını dönmeden sürekli toplumun önünde giden bir gönül eridir. Bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendirendir. Toprak altına atılan bir tohumun onlarca tohum verebilmesi için kendini feda etmesi gibidir.
Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi için Şeyh Edebali, Mimar Sinan için Müslihiddin Ağa, Fatih Sultan Mehmet için Molla Gürani, Akşemsettin ne ise öğretmenlerimiz de bizim için öyle anlamlı ve değerlidir. Bilen ile bilmeyenin bir tutulmadığı, Hz. Ali (r.a)’ın dediği gibi ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ ve ‘Peygamberlik Mesleği’ sözüne mazhar olmak biz öğretmenler için paha biçilemez bir değerdir.
Bir insanı kurtarmanın, bir alemi kurtarmak kadar önemli olduğu, iyi eğitilen bir insanın huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek olduğu, başağın yetişmesine engel olanın zararlı otlar değil, çiftçinin ihmali olduğu unutulmamalıdır. Bir öğrenciyi değil topyekûn bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyona sahip olmanın ifadesidir öğretmenlik.
Biz öğretmenler her zaman mesleğimizi en güzel bir şekilde yerine getirmeye gayret etmeli ve topluma mutlaka kazandırılması gereken bir cevher olduğu bilinciyle öğrenciye yaklaşmalıyız. Son yıllarda yapılan yoğun öğretmen atamalarıyla beraber 1 milyonu bulan güçlü bir aileyiz. Bu güçlü ailenin üyeleri olarak sadece akademik başarı odaklı değil, aynı zamanda ahlaki açıdan da topluma iyi insanların yetiştirilmesinden sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız.  Yeni öğretmen modelinde, öğretmen her zaman çözümün bir parçasıdır. Olmazların, yokların, imkansızlıkların içinde dahi öğrencilerin içindeki öğrenme isteği, enerji ile ailelerin ve çevrenin desteği ile Mimar Sinanlar, Ali Kuşçular, İbn-i Sina, Farabiler, Aziz Sancarlar yetiştirmek vazgeçilmez bir hedefimiz olmalıdır. 
Değerli meslektaşlarım; muhatabımızın insan olduğu, yapacağımız bir hatanın telafisinin zor olduğu, eserimize kıymet biçilemediği, etrafını aydınlatarak kendini tüketen muma benzetilen, şerefle anılan bir mesleğin mensupları olarak, ne kadar ağır bir yükün emanetçileri olduğumuzun bilincinde olduğunuzdan eminim. Bu önemli gün dolayısıyla mesleğe yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyor, emekli olan öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında sağlık ve huzur diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak başta olmak üzere aramızdan ayrılıp, ebediyete irtihal eden öğretmenlerimiz ile birlikte sadece öğretmen oldukları için şehitlik mertebesine ulaşan şehit öğretmenlerimiz Aysun Karalar, Yasemin Tekin, Necmettin YILMAZ, Neşe ALTEN, Şenay Aybüke YALÇIN gibi adını sayamadığım daha nice öğretmen ve geçen yıl 24 Kasım’da ilçemiz Dağdere İlk Okulu’nda görev yaparken dönüş yolunda şahadete yürüyen Bahar ZEYBEK öğretmenimize, daha 10 gün önce terör örgütü tarafından İstiklal Caddesi’nde yapılan hain patlama sonucu evladı ile birlikte hayatını kaybeden Arzu ÖZSOY öğretmenimize, 2 gün önce yine Gaziantep Karkamış’ta terör örgütü PKK tarafından alçakça yapılan roketatarlı havan saldırısı sonucu Kocatepe İlkokulu bahçesine düşen ve o sırada öğrencilerini okulun sığınağına götürdükten sonra koridorları kontrol ederken öğretmenler odasında roketten sıçrayan şarapnel parçaları ile hayatını kaybeden Ayşenur ALKAN öğretmenimize Rabbimizden rahmet diliyorum. Ama unutmayalım ki; birimiz ölür, dökülen bu tohumlardan daha nicelerimiz orman olarak vatanımızın her yerinde severek, canımız pahasına  bu kutsal görevi ifa ederiz.
Yeni neslin sizin eseriniz olduğunu her zaman hatırınızda tutarak, sevilmenin, üstün değer görmenin, hatırlanmanın mutluluğuyla dolsun yüreklerimiz diyor, bütün öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü en içten ve samimi duygularımla kutluyorum.  Bizleri bu özel günümüzde yalnız bırakmayan tüm misafirlerimizi saygı ve hürmetle selamlıyor, teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ardından emekli öğretmen Yalçın Şişman meslek üzerine konuşmasını yaptı. 24 Kasım Öğretmen Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmenlere ödüllerinin verilmesi ile devam eden programda yıl içerisinde emekli olan eğitim çalışanlarına Hizmet Şeref Belgesi verildi.
Adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin töreninin de gerçekleştirilmesinden sonra Fevzi Keskinoğlu Anadolu Lisesi’nin gösterimiyle etkinlikler son buldu.
Etkinliklere katılanlar arasında; Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Hava Meydan ve Garnizon Komutan Vekili Hava Piyade Albay İsmail Haldun Maden, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcısı Sabahattin Erkaya, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ali Galip Kocaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş yer aldı.
 

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 839 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜKŞEHİR’İN AKHİSAR PROJELERİ HIZ KAZANDI
BÜYÜKŞEHİR’İN AKHİSAR PROJELERİ HIZ KAZANDI
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı