80 ÖĞNENCİNİN AKIBETİ NE OLACAK
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

80 ÖĞNENCİNİN AKIBETİ NE OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde 2014’te yapılan değişiklikle dönüşüm programına alınan ve mevcut binalarında veya farklı

80 ÖĞNENCİNİN AKIBETİ NE OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde 2014’te yapılan değişiklikle dönüşüm programına alınan ve mevcut binalarında veya farklı

80 ÖĞNENCİNİN AKIBETİ NE OLACAK
31 Temmuz 2019 - 14:34

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde 2014’te yapılan değişiklikle dönüşüm programına alınan ve mevcut binalarında veya farklı binalarda okul açmak amacıyla başvuran kurucuların, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının bitimine kadar okul binalarını standartlara uygun hale getireceğine veya standartlara uygun başka bir binaya nakil yapacağına ilişkin noter onaylı dönüşüm taahhüdünde bulunması şartı getirilmişti.

Bu sürenin sonunda dershaneden dönüşen temel liselerden, taahhüdünü yerine getirmeyen ve fiziki altyapısını tamamlamayanlar kapatıldı.

            Bu durumdan en çok mağdur olanlar ise, yine öğrenciler oldu.

Manisa Akhisar ilçesinde, kapatılan özel bir okulun 11 ve 12. sınıfına geçen 80 öğrencisinin ilçede bulunan anadolu ve meslek liselerine kayıt yaptıramayacakları, bu nedenle açık liseye kayıtlarının yaptırılması istendi.

Velilerin İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yapılan tüm girişimleri sonuçsuz kaldı.

Buna gerekçe olarak kaldırılan TEOG sınavına giren öğrencilerin, yeni sisteme göre devlet okullarına yerleştirilemeyeceği gösterilmiştir. Sınava girdikleri yıl almış oldukları TEOG puanlarına göre Anadolu liselerine de yerleştirilmeleri yapılmamıştır.

Liselere Geçiş Sınavına giren 10. sınıfa geçen aynı okulun öğrencileri devlet okullarına yerleştirilirken 11 ve 12. sınıfa geçen öğrenciler bu haktan yararlanmaları engellenmiştir. Aynı gerekçeyle Türkiye’nin her yerinde onbinlerce öğrencinin bu yüzden mağdur edildiğinden bahsedilmektedir.

Geçen yıl değişen sınav sistemi ile öğrencinin en yakındaki okulda okumasını esas alan sistem maalesef açıkta kalan özel okul öğrencileri için uygulanmamıştır.

            Dönüşümünü tamamlamayan okulların kapatılacağı daha önceden belli iken, Bakanlığınızın gerekli tedbirleri almayarak öğrencilerin açık liseye kaydolmak zorunda bırakılması eğitim hakkının gaspı olarak değerlendirilmektedir.
AKP iktidarları döneminde yapboz tahtasına dönen ve altıncı defa değiştirilen liselere geçiş sınav sistemlerinin mağdurları maalesef yine öğrenciler olmuştur. 
           
Bunlara göre;
  1. İlgili mevzuat gereğinde dönüşüm programına alınan ve mevcut binalarında veya farklı binalarda okul açmak amacıyla başvuran kurucuların, 2018-2019’un bitimine kadar okul binalarını standartlara uygun hale getireceğine veya standartlara uygun başka bir binaya nakil yapacağına ilişkin noter onaylı dönüşüm taahhüdünde bulunduğu halde bu taahhüdünü yerine getirmeyen okul sayısı nedir?
  2. Ülke genelinde kapatılan bu özel okullarda sınıflara göre kayıtlı öğrenci sayısı nedir?
  3. 11 ve 12. sınıfa geçen öğrencilerden açık liseye kayıt yaptıran toplam öğrenci sayısı nedir?
  4. Bu okulların kapatılacağı önceden belli iken öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirler neden alınmamıştır?
  5. Sınava girdikleri yıl aldıkları TEOG puanına göre anadolu liseleri veya meslek liselerine yerleştirilmeleri neden yapılmamıştır?
  6. Bu öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için ne yapacaksınız?

Bu haber 344 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!