CHP. Yerel Seçimler’de MANİSAYI İSTİYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

CHP. Yerel Seçimler'de MANİSAYI İSTİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 31 Mart yerel seçimlerine yönelik çalışmalar hız kazandı. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, yerel seçim çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

CHP. Yerel Seçimler'de MANİSAYI İSTİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 31 Mart yerel seçimlerine yönelik çalışmalar hız kazandı. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, yerel seçim çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

CHP. Yerel Seçimler'de MANİSAYI İSTİYOR
07 Aralık 2023 - 15:37
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 31 Mart yerel seçimlerine yönelik çalışmalar hız kazandı. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, yerel seçim çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.
Basın mensuplarıyla buluşmaya CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Yunusemre İlçe Başkanı Mehmet Arslan, Şehzadeler İlçe Başkanı Mert Özkesemen ile il-ilçe yönetimleri katıldı.

CHP’DE 49 ADAY ADAYI

CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, 24 Eylül’de CHP Manisa İl Başkanı olarak seçildiğini CHP’nin kurultayında Manisalı Özgür Özel’in CHP Genel Başkanı seçilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti. Zeyrek, Özel’in Manisa’nın gururu Türkiye’nin umudu olduğunu açıkladı. 
Manisa genelinde 49 aday adayının başvuruda bulunduğunu ifade eden Zeyrek, genel merkezin aday adaylarıyla bir araya geleceğini, anket çalışmalarının yapılacağını, CHP’nin sahip olduğu 4 ilçe belediye başkanıyla ilgili ise memnuniyet anketi yapılacağını, memnuniyet durumunda herhangi bir olumsuz durum olmadığı sürece mevcut başkanların tekrar aday olacağını vurguladı.
CHP Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“31 mart yerel seçimleri için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Hem büyükşehirde hem ilçe belediyelerinde aslan gibi adaylarımızla çalışacağız ve seçim kazanacağız. Yapılan anketlerde veya halka dokunduğumuz her noktada gerçekten halkın da bir umuda ihtiyacı var. Biz umudun partisiyiz ve bu değişim rüzgarıyla birlikte Genel Başkanımızın Özgür Özel’in Manisa’nın evladı olmasıyla biz 31 Mart seçimlerinden kesinlikle iktidar partisi olarak çıkacağımızdan şüphemiz yok. Şu ana kadar 17 ilçemizde 49 belediye başkan aday adayımız var. Bugün genel merkezimiz tarafından gönderilen 2 milletvekili ve 4 danışmanıyla birlikte tüm aday adaylarıyla görüşecek, ön bir rapor hazırlanacak.  Daha sonra Manisa genelinde bir anket yapılacak. Zaten 4 mevcut belediye başkanımız için bir memnuniyet anketi başlatıldı. Memnuniyet anketinden çıkmaları halinde kendileri direk olarak görevlendirilip sahada olacaklar. Geride kalan 13 ilçe için de en kısa sürede anket yapılacak. Hedefimiz 20-25 Aralık gibi adaylarımızı açıklayıp sahada olmaktır”

“BÜYÜKŞEHİR İÇİN 5 ADAYIMIZ VAR”

CHP’nin büyükşehir belediye başkan adaylığına yönelik de konuşan CHP İl Başkanı Ferdi Zeyrek açıklamasına şöyle devam etti:
Büyükşehir için 5 tane aday adayımız var. 5 adayın yer aldığı bir anket çalışması başlatıldı. Bu anketten kim önde çıkıyorsa bizim adayımız o olacak ve bu aday kazanacak aday olacak. Manisa ilkleri yaşayan bir şehir oldu. Biz ilk olarak Türkiye’de Genel Başkanımız için imza veren şehir olduk. 22 kurultay delegemizle imzayı ilk biz verdik. Manisa tarihinde ilk kez bir genel başkan çıktı. Manisa’nın gururuydu, şimdi Türkiye’nin umudu olacak. Bu umut yeşerecek ve 31 Mart’ta meyvesini verecek. Biz ilkleri yaşamak için yola çıktık. Öncelikle merkezde Yunusemre ve Şehzadeler’de ilk kez belediye kazanacağız. Bunun devamında bir ilk daha gerçekleştirip büyükşehir belediyesini de kazanacağız.”
Zeyrek, partisinin büyükşehir belediye başkan adaylarının isimlerinin önümüzdeki süreçte açıklanacağını ifade etti. 
 
ADAY BELİRLEME YÖNTEMLERİNİ ANLATTI

Soruları da yanıtlayan CHP İl Başkanı Zeyrek, Manisa için ön seçim olup olmayacağına yönelik soruya ise şu ifadelerle cevap verdi:
“17 ilçe başkanımızla toplantı yaptık, Manisa için doğru aday belirleme sisteminin ne olacağını görüştük. Genel merkezin görevlendirdiği 2 milletvekili 49 aday adayı ile görüşecek. Onların raporların çok önemli. Onların raporlarından sonra Manisa’da halka sormanın daha doğru olacağını düşündük. Bu anketlerde çok yakın sonuçlar çıkarsa, yakın sonuçları üyeye soracağız, sandık koyacağız. Eğer ki başa baş bir sonuç çıkarsa biri erkek biri kadınsa bizim adayımız kadın olacak. Böyle bir aday belirleme süreci başlayacak. İl Başkanlığı ve ilçe başkanlarımızın altına imza attığı aday belirleme süreci bu olacak”
“Önümüzde 14-28 Mayıs’ta yapılan seçimlerdeki oy oranlarımız var. Manisa geneline baktığımızda oyumuzu en çok artırdığımız yerler Sarıgöl, Kula, Salihli, Yunusemre, Şehzadeler. Burası bizde olmayan belediyeler ve biz 14-28 Mayıs’ta buralarda önde çıkmışız. Öncelikle bu oy oranlarımızı koruyacağız. 4 belediyemizi de koruyacağımız zaten anketlerde çıkıyor. Bunları koruduğumuzda ve diğer ilçelerle birlikte büyükşehir alınabilir bir noktada. Genel başkanımızın tek bir talimatı var, Manisa Büyükşehir Belediyesine CHP’nin bayrağını taşıyacağız. Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki oy farkı Manisa’da 3 bindi. Bu Özgür Özel’in genel başkan seçilmesi de göz önüne alındığında ve seçimden sonra insanların daha da fakirleşmesi nedeniyle biz o 3 bin farkı kapatacağız. Halka dokunacağız, halk ne istiyorsa onu yapacağız”

“MANİSA’YI KAZANMAK İSTİYORUZ”

Basın toplantısında konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise, Manisa’nın kendileri için çok özel bir şehir olduğunu ve Manisa’yı kazanmak istediklerini dile getirdi. 
CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Manisa’nın gururu olduğunu söyleyen ve Manisa’da bir tarih yazdığını ifade eden CHP’li Başarır şöyle konuştu:
“Manisa’dan beklentimiz nedir. Genel başkanımızın şehrinin büyükşehrini CHP’ye vermek. Biz burayı kazanmak istiyoruz. Bizim için her yerden daha önemli. Çünkü Özgür Özel’in memleketi. Manisalarımız için bu konuda çok iyi bir aday çıkartacağız. Ayrıca çok da iyi bir ilke adayları listesi çıkartacağız. Manisa’da gereğini yapacağız ve bur gururda bu şehrimizde yaşayacağız.
demokratik, geçmişinde şaibe olmayan ve adayları çok büyük bir titizlikle belirleyeceklerini dile getirerek sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’nin her yerinde şunu bilsin ki herkes. Benim yakınım, benim arkadaşım, onun arkadaşı gibi şeyler asla olmayacak. Bazı yerlerde temayül sandık koyacağız. Bazı yerlerde anket olacak. Bazı yerlerde meclisin tamamını fermuar şeklinde sandık koyulacak. En demokratik ve en iyi adaylarla toplumun karşısına çıkacağız. Kurultay’da onu desteklemiş bir belediye başkanı. Ama çok başarılı. Aday olacak. Çünkü o bizim belediye başkanımız. 11 belediye başkanımız gayet başarılı ve doğru işler yaptı. Halkın parasını halka yatırdı. Vakıfların hesabına yatırmadı. Bir ceza hukukçusu olarak onur ve gurur duyuyorum. Hepsi ile ilgili soruşturmalara bakıyorum. Yolsuzluk iddiası yok. Bu bizim için çok önemli. Yani bizden bir Melih Gökçek çıkmadı. Şükürler olsun. Bizden ailesi arkadaşları, akrabaları, kendisi hesabına veremeyeceği tek kuruş çıkmadı belediye başkanlarımızdan. Ben bunu Manisa’dan Türkiye’ye söylemek isterim. Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını ne birilerine ne de kendimize teslim etmedik. Onu koruduk. Sosyal devlet, sosyal belediyecilik nasıl olur tüm Türkiye’ye anlattık. O yüzden göğsümüzü gere gere adaylarımızı çıkartacağız. Zaten Muğla’da, Çanakkale’de uzun başarılı belediye başkanları biz artık yerimizi gençlere bırakacağız dedi. İşte bu CHP’de olur. Biz kimseyi zorla istifa ettirmez ve aday yapmayız. Ama bizim belediye başkanlarımız 20-25 yıl görev yapar. Bıraktığı zamanda ceketiyle gider evine oturur ve ağabeylik yapar.

“ÖNCE YEREL, SONRA ERKEN SEÇİM”

Konuşmasının devamında Türkiye’nin önemli sorunlarını olduğunu değinen CHP’li Başarır, öncelikli hedeflerinin yerel, ardından ise toplumsal bir hareketle bir erken seçim olduğunu ifade etti. 
CHP’li Başarır konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Türkiye’nin çok önemli sorunları var. Türkiye’ öyle bir noktaya geldi ki neredeyse 3 aile bir ev tutup, salonu ortak kullanıp, her biri bir odada yaşayacak. Eğer bu gün en düşük emekli maaşı 7500 TL ise, asgari ücret 11 bin 400 TL ise, ev kirası 10-15 bin TL civarlarındaysa ve bir maaşla bir ev kirasını ödeyemiyorsak geldiğimiz nokta bir felakettir. O nedenle önce yereli, ondan sonrada sokakları, meydanları doldurarak ülkeyi erken seçime götürüp bu ülkeyi zalimlerden hep beraber kurtaracağız.”

“HAFTA SONUNA KADAR MİLLETVEKİLLERİMİZ TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE”

Manisa’da iki milletvekilinin yerel seçimler için bir çalışma yapacağını ifade eden CHP Grup Başkanvekili Başarır konuşmasına şöyle devam etti
“Türkiye’nin her yerinde milletvekillerimiz var. Adayları, örgütleri ve STK’ları dinleyecek. Aday profilini çizecek. Manisa ve ilçelerinin nedir ihtiyacı, nasıl bir ihtiyacı var, kimi istiyor şeklinde notlarını alacaklar. Ve onunla ilgili bir rapor verecek. Haftasonuna kadar milletvekillerimiz Türkiye’nin her yerinde olacak. En iyisini ortaya çıkartacağız.

“2024 YEREL SEÇİMİNDE ONLARLA İYİ OLACAĞIZ”

Basın toplantısında gazetecilerin “Yerel seçimler öncesinde İYİ Parti’yle birliktelik olmayacağı netleşti. İttifaksız işbirliği olmadan CHP’nin durumu nasıl? Sizlerin gelen tablo nedir? Ön seçim konusunda netleşen iller var mı?” sorusuna CHP’li Başarır şu ifadelerle yanıt verdi:
“İYİ Parti’nin GİK ve genel başkanın kararına saygı duyuyoruz. Ama şunu herkes iyi bilsin ki İYİ Parti’nin il başkanları, ilçe başkanları, belde başkanları, üyeleri ile İYİ Parti’ye o veren seçmenle çok iyi ilişkiler içerisinde olduk. Her il ve ilçe ziyaretlerinde onları ziyaret ettik. Mitinglere katıldık. Mitingler de en az kendi milletvekilleri kadar bizleri alkışladılar. Ben, arkadaşlarım, partim hepimiz İyi Parti tabanından ve İYİ parti’ye oy veren seçmenlerden razıyız. İki lider protokol yapar. Buna işbirliği veya ittifak dersin. Birde gönüllerde ittifak vardır. İşte İYİ Parti’nin seçmeni ile sayın Ekrem İmamoğlu’nun, Mansur Yavaş’ın, sayın Vahap Seçer’in gönüllerde bir ittifakı vardır. O nedenle Meral hanımın kararına saygı duyuyorum. Ama bu ülkeyi tarikatlara, müteahhitlere, işçiyi ve emekliyi bu hale getiren bu iktidarı İYİ Parti’nin tabanını affetmeyeceğini biliyorum. Bu Cumhurbaşkanı hükümet sistemi denilen kirli sistemden onlarında kurtulmak istediğini iyi biliyorum. O nedenle biz yine 2024 31 Mart seçimlerinde onlarla İYİ olacağız, Türkiye İYİ olacak ve kazanacağız. İstanbul’da İmamoğğlu’nu, Ankara’da Yavaş’ın özveriyle, çalışarak seçtiren bir taban, önümüzde Ankar’da Melih Gökçek faciasını bir daha yaşamak istemeyecektir. O nedenle diyoruz ki biz tabanda zaten biz birbirimiz ile iyiyiz.”

“YASAL OLARAK SEÇİM TAKVİMİ BUNA İZİN VERMİYOR”

CHP’li Başarır gazetecilerin ön seçim olup-olmayacağı konusundaki sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:
“İsteğimiz şuydu. Hakim huzurunda üyelerle bir seçim olması. Ama yasal olarak seçim takvimi buna izin vermiyor. O nedenle kendi belediye başkanlarımızın olduğu yerlerde çok ciddi geniş kapsamlı anket çalışması yapılacak. Türkiye’de 3-4 kategori yapıldı. Oy farkıyla kesin olarak kazanabilecek yerler. Az farkla kazandığımız ve sınırda başa baş olan yerler ve kazanamadığımız yerler. Buralarla ilgili tüm çalışmalar yapılıyor. Aday başvurularına göre kimi yerde sandık kurulacak. Örgütlerimizin temayül olarak iradesini koyacağız. Kimi yerlerde tek aday. O zaten atanacaktır. Ama örgütün söz verdiğimiz gibi meclis üyeliği için gençler ve kadınlarımız için kotalar koyulacak. Fermuar sistemi yapılacak. Örgütün ve o ilin ve ilçenin tüm istekleri ile dengeleri gözetilecek.

“MANİSA’DA ÖZEL’MİZE GİRMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Basın toplantısında son olarak “Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in şehri olduğu için Manisa’ya ayrı bir özel ilgi göstereceği söyleniyor. Bu konuda büyükşehir kazanmak için bir strateji ve özel ilgili olacak mı?” sorusuna yanıtlayan CHP’li Başarır,
“Zaten Manisa’nın bir Özel’i var. Manisa’da bizim Özel’imize giremeyecekler ve dokunamayacaklar. Bunu bilsinler. Biz Manisa’da Özel’imizi Manisa ölçeğinde koruyacağız. Manisa için en iyisini, en iyi kampanyayı yapacağız. Manisa’da değerlendiremeye girecek yeteri kadar kıymetli büyükşehir adayımız var. Sistematik olarak bir oy attıran bir il. Manisa’mıza özel olarak hem aday, hem projeler hem de seçim kampanyası olarak sürprizler yapacağız.” diye konuştu.
MANŞET : Haber
Kaynak: İLKER KILIÇASLAN


 
 
 
 
 
 

Reklam
Reklam
Reklam
Bu haber 804 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜKŞEHİR’İN AKHİSAR PROJELERİ HIZ KAZANDI
BÜYÜKŞEHİR’İN AKHİSAR PROJELERİ HIZ KAZANDI
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı