Covid-19’u Yenen Vatandaşımızla Röportaj...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Covid-19'u Yenen Vatandaşımızla Röportaj Yaptık, İşte Merak Ettiğiniz Her Şey…

Tüm Dünya'yı etkisi altına alan Koronavirüs salgını her gün binlerce kişiyi daha hasta ediyor.

Covid-19'u Yenen Vatandaşımızla Röportaj Yaptık, İşte Merak Ettiğiniz Her Şey…

Tüm Dünya'yı etkisi altına alan Koronavirüs salgını her gün binlerce kişiyi daha hasta ediyor.

Covid-19'u Yenen Vatandaşımızla Röportaj Yaptık, İşte Merak Ettiğiniz Her Şey…
20 Temmuz 2020 - 15:33

Tüm Dünya'yı etkisi altına alan Koronavirüs salgını her gün binlerce kişiyi daha hasta ediyor. Hastalık anında tedavi gören vatandaşlarımız neler yaşıyor? Fiziksel ve Ruhsal bütün sıkıntıları bu hastalıkla savaşmış ve galip gelmiş vatandaşımız Vedat Özel'e sorduk.
İşte röportajımız:
İ.Ö.    Öncelikle geçmiş olsun Vedat Özel?
 
V.Ö.    Sağolun, çok teşekkür ederim.
İ.Ö. Sosyal medya üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımlarda ilk pozitif çıkma tarihinizi 12 Haziran olarak belirtmişsiniz. Aynı zamanda 28 Haziran'da ilk kez negatif çıkmakla birlikte 2 Temmuz tarihinde bu savaşı kazandığınızı tescillediğinizi belirtmişsiniz.  Size ilk sorumuzu soralım. Dünyayı 7 aydır teslim alan coronavirüs covid 19 ile nasıl tanıştınız?
V.Ö. Bu konuda net nerede bulaştığına dair bir bilgi yok. Sadece acaba diyebileceğimiz yerler var. En şüphelendiği yer oturduğumuz binada bir ev taşındı, aynı yere bir başka ev geldi. Temasın, bulaşının olduğu tarihler olduğu için bir tek oradan şüphelendim.
İ.Ö.Sizi test yaptırmaya iten şey neydi?
V.Ö. Biz, testte gitmeden önce semptomlarımız başladı. Ayaklarım sürüne sürüne yürüyordu. Ayağı kalkma ve dinelme zorluğu yaşadım. Sağ arka bilek bacağımın üstündeki baldırımda bir şişlik oluştu. Ateş, ishal ve yüksek derecede ateş semptomlarım 9 Haziran tarihinde böyle başladı. Aynı benzer şikayetler 10 Haziran ve 11 Haziran tarihlerinde de devam etti. Aile hakimimize gittik öyle bir şüphe beklemediğimiz için güneş nedeniyle sıvı kaybı olabilir dedi. 11 Haziran gecesi aynı semptomlarımız tekrar edince 12 Haziran sabahı aile hakimimize tekrar giderek sıkıntının geçmediğini ilettik. Hemen orada tahlil için kan alındı. Birde covid 19 için sürüntü-testi yapmak hastaneye gitmekte fayda var dedi.
Hastaneye gider gitmez, kan tahlili, tomografi ve sürüntü testi yapıldı. Kan ve tomografi hemen bir iki saat içinde çıktk. Tahliller, hastanede ve aile hekimimizde iyi, tomografide sıkıntı var dedi. Konunun uzmanı dahiliye doktoru gelip karar verdi. Hemen sizi ikinci kata servise alıyoruz dedi. Test sonuçları çıkmadan. Doktorlar için tomografi daha yol gösterici olduğunu öğrendik. Hiç vakit kaybetmeden tedavimizi başladı. Akşam saat 22.00'de test sonucu telefonla bildirildi. Sağlık müdürlüğü yetkilileriyle olan görüşmemizde semptomlarım ne zaman başladı, ne zaman temas  olduğuna dair tahmini tarih belirledik. 6, 7 Haziran tarihleri olabilir dedik.
İ.Ö. Ondan sonra ne yaptınız?
V.Ö. Hemen, ilk yakın temasta olduğum kişileri karantinaya aldık. Eşim, küçük oğlum ve kayın validen ile kayın pederimi karantinaya aldık. Onların dışındakileri ise, kendim filyasyon takibine aldım. Sayıları 40, 50 kişiye yakındı. Her sabah ilk önce kayın validen ile kayın bederimi arayarak sıkıntının olup olmadığını öğrendikten sonra, olası temastaki kişiler 14 gün aradım. İlk, ikinci ve üçüncü, üç gün geçtiğinde rahatlamıştım. Virüsün, ilk üçer gün aralarla geçtiğini biliyordum. Tabii bu süreçte hergün tedavimiz yoğun takip içersinde devam etti. İlk günler sıkıntısız ve ağrısınz geçti. 5'inci gününden sonra kalça ve ayaklarda yoğun bir ağrı, dayanılmaz ateş ve baş ağrısı yaşadım.
 
İ.Ö.Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesin de 11 gün tedavi gördünüz. Tedavi 11 geçmesine rağmen ateşinizin bir türlü düşmediğini belirtmişsiniz.
V.Ö. Evet, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet  Hastanesin de 11 gün tedavimiz serviste geçti.Sıkıntı ateşin düşmemesi olunca, Doktorumuz bir şeyiniz yok, ama bir tek ateş düşmüyor. Sorumluluk almak istemiyorum dedi. Biz burada 4 vitesli hastanedeyiz. Sizi Manisa'ya sevk etmek istiyorum dedi. Bizde, konu, sizin konunuz ne yapmamız gerekiyorsa yapalım dedik.
Sonra sevk işlemlerimiz hazırlandı Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesine sevkimiz yapıldı. Ambulans ile bir saat içinde gittik. Gider gitmez hemen yoğun bakıma aldılar.
İ.Ö.Manisa'ya sevk edildikten sonra özel bir tedavi ile mi ateşiniz düştü.
V.Ö.Özel demeyelim, yoğun bakım diyelim. Hemen orada makineye bağlandık. Kontrollerimiz daha sıkı yapılmaya başlandı. Tedavi başladıktan sonra ateş hala 36'larda bir daha ateş yükselmedi.
İ.Ö.  Manisa'da, Akhisar'dan aldığınızdan başka hangi tedavileri aldınız?
V.Ö.  Akhisar'da ve Manisa'da aldığımız tedaviler aynıydı. Sadece yoğun bakımda biraz farklı takip oldu. 11 gün Akhisar, 11 günde Manisa'da yattık. 22 gün 1.300 ml'lik serom ve hergün kanı sulandırıcı koldan iğne ve arada hap. Ayrıca hergün üç adet hap. Biri covid hapı, diğeri ağrı kesici biride tansiyon hapı olduğunu biliyorum. Bir ara küçük sarı haplar verildi. İlk gün iki defa 8'er adet sabah akşam. Sonra günde üçer adet sabah akşam. Çinden geldiği söylendi.
İ.Ö. O tedavileri Akhisar'da alma imkanınız var mıydı?
V.Ö. Vardı. Zaten doktor olası bir sorunda Manisa'da müdahale etmek daha kolay olur demişti. O yüzden Manisa'ya sevk edildim.
İ.Ö. Akhisar'da ve Manisa'da kaldığınız süre içerisinde sizleri psikolojik anlamda hayata bağlayan ne oldu?
V.Ö. Tabiiki de yaşama mücadelem. Covid 19 konusunda çok haber yapmıştım. Kimlerin nasıl atlatacağı konusunda oldukça bilgiye sahiptim. Kronik bir rahatsızlığım yoktu, sigara içmiyordum ve yaşım 51 olduğu için yenebileceğimi biliyordum. Sadece bir süreliğine tedavi ve prosedürler vardı. Onları yerine getirdikten sonra her şey normale dönecekti ve öyle de oldu.
İ.Ö. Bu konuda hastane çalışanlarından destek aldınız mı?
V.Ö.Tabii ki destek, emek ve hizmet aldık.
Her sabah temizlik görevlisi arkadaşlar özel kıyafetleriyle geliyorlardı. Onlar gelmeden önce, onları covid 19 virüsünden korumak için, odada temas edecekleri yerleri dezenfekte ederek siliyordum.
Maskemi takmadan onlarda içeri girmiyorlardı, bende içeriye alamıyordum.
Hemşireler, erkeklerin ve kadınların sırtında bütün yük. Covid 19 sanırım dünyada da hemşire ve hasta bakıcların emeği ve hizmeti olmasa çok kötü duruma düşer. Aldıkları ekonomik kazanca karşılık, riskleri çok büyük. Bulaşı, temas hem kendilerini, hem de ailelerini riske sokuyor. Yatmadan önce Akhisar Mustafa Kirazoğlu Hastanesi ilk şehidini verdi. Bir temizlik çalışanı koronik rahatsızlığı nedeniyle covid 19 bulaşısı sonrası hayatını kaybetti.
İ.Ö.Sizle temasa geçtiği için testi pozitif çıkan tanıdığınız kişiler var mı?
V.Ö. Yukarıda da söyledim. Hastaneye girdiğim andan itibaren filyasyon görevi üstlendim. Hergün takip ettim kimseye bulaşmadığını 14. günün sonunda ölsem de gam yemem dedim.
İ.Ö.Ailenizden başka kişilere de hastalık bulaştı mı?
V.Ö.Ne Kayınvalideme, ne kayınpederime, ne eşime ve ne de oğluma bulaşmadı. Büyük oğluma da ve eşi kızımıza da bulaşı olmadı.
İ.Ö. Covid-19 tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı kararları yeterli buluyor musunuz?
V.Ö.Alınan kararlar konusunda yeterlilik yok. Sağlık güvenliği konusunda da yanlış yanlış kararlar alındı. Ülkemizde de, dünyamızda da alınan önlemler yeterli değil. Kimse ne oldğunuda, nasıl kararlar alacağını da bilmiyor. Dünya devletlerinin  iktidarları kendilerine gelecek siyasi zarar veya kârı düşündüğünden, alınan kararlar siyasi oluyor. Bu yöndendir ki, dünya sağlık örgütünün pandemi kararları, ülkelerin bilim adamlarının kararları uygulanmıyor. Sağlık sektörünün kendi kendilerinin aldığı önlemler ile hastalık sağlıklı yürümekte. Bir de Cumhuriyetin kazanımı olan sağlık sistemin hâlâ kamu hizmeti özelliğini koruyor. Sağlıkta özelleştirme politikarı bu kamucu hizmeti bitirebilir. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Müşterisi çok hastane değil, hizmeti insan sağlığını iyileştiren hastanelere sahip çıkalım.
İ.Ö.Covid-19'a yakalanmamış veya şu anda hasta olan kişilere ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?
V.Ö.Doktorların, Hemşirelerin dediklerini dinlemelerini, bütün sağlıkçıları virüsten korunmalarını ve riskli emeklerine teşekkür etmelerini tavsiye ederim. Tabii ki her gün tedavilerini kendileri de takip etmelerini tavsiye ederim. Yemek ve ara öğün meyve yemelerini tavsiye ederim. Fiziksel mesafe, maske ve temastan kaçınılmaları gerekmektedir. 
İ.Ö.Hastalığı atlatmanıza rağmen hâlâ daha doktor tavsiyesiyle uyguladığınız egzersizler var mı?
V.Ö.Tabii ki var. Nefes egzersizleri yapıyoruz. 10 metrelik bir mesafeyi 2 dakika içinde kaç tur yapacağız ve her gün bunun artması gerekmektedir. Diğer egzersizler ise şöyle, Göğüs, Karın, Böbrekler ve Akciğerlerin güçlenmesi için her gün 3 defa, her hareket 10 tekrar ile eski sağlığınıza kavuşmak daha iyi olmak için mücadele etmeniz gerekiyor. 
İ.Ö.Hastalık vücudunuzda(Akciğer rahatsızlığı, Kalp rahatsızlığı vs.)  kalıcı bir etki bıraktı mı?
V.Ö.Bu konuda daha net bir bilgi yok, kimlerine göre, bulaşı olanlar daha şanslı olduğu söyleniyor. Bence eğer erken aşı bulunursa, yakalananlar şanssız, bulunması geçiltikçe, yakalananlara, bir daha bulaşmazsa, antikor üretirse şanslı diyebiliriz.
 
İ.Ö.Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
V.Ö. Son olarak eklemek istediğim birşey var tabii ki. Yurttaşlarımızın çok dikkatli olmalarını, ne kadar geç covid 19 ile tanışırlarsa, o kadar iyidir diye düşünüyorum. Nedeni ise, her geçen gün tedavi daha kolaylaşıyor. Belki de aşı bulunur veya yeni ilaçları ortaya çıkar.
Eğer aşı erken bulunmazsa, önümüzdeki kış, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar için zor günler kapıda...
 

Bu haber 2566 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!