EĞİTİM EMEKÇİLERİ RİSK ALTINDA. OKULLARDA...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EĞİTİM EMEKÇİLERİ RİSK ALTINDA. OKULLARDA VAKA SAYILARI ARTIYOR. AŞI İSTİYORUZ!

Pandeminin ülkemizde görülmesinden bu yana toplum olarak çok zorlu bir dönemden geçiyoruz.

EĞİTİM EMEKÇİLERİ RİSK ALTINDA. OKULLARDA VAKA SAYILARI ARTIYOR. AŞI İSTİYORUZ!

Pandeminin ülkemizde görülmesinden bu yana toplum olarak çok zorlu bir dönemden geçiyoruz.

EĞİTİM EMEKÇİLERİ RİSK ALTINDA. OKULLARDA VAKA SAYILARI ARTIYOR. AŞI İSTİYORUZ!
03 Nisan 2021 - 14:39

Pandeminin ülkemizde görülmesinden bu yana toplum olarak çok zorlu bir dönemden geçiyoruz. Bir yılı aşkın süredir mücadele ettiğimiz Covid-19 salgını nedeniyle bugüne kadar aralarında meslektaşlarımız ve öğrencilerimizin de olduğu 30 bini aşkın canımızı kaybettik.

  • Yasta değil isyandayız!
2 Mart’tan itibaren okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilmesi ve sınavların yüz yüze yapılma kararının ardından tedbirlerin yetersizliği nedeniyle iş yerlerinde vaka sayılarının giderek arttığı görülmektedir. Ayrıca salgın hızının artması sadece eğitim ve bilim emekçilerini değil, tüm toplumu olumsuz etkilemektedir. Yüz yüze eğitim sürecinde yaşanacak olumsuzluklar sonucunda da ileride çok daha vahim tablolarla karşı karşıya kalmamız muhtemeldir.
  • Yüz yüze eğitim aşı ile olur!
Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin şehir içindeki hareketliliği öngörülerek genel toplum sağlığı açısından tedbirler alındıkça kademe kademe okulların açılması gerekirken aşı ve tüm diğer tedbirlerin yetersizliğine rağmen bulaş riski yüksek yaş grubunda ki orta öğretimde dahi okullar açılmıştır. Yine aşı başta olmak üzere tüm tedbirlerin yaygınlaşmasıyla, vaka ve vefat sayıları düşmeye başladıkça kademe kademe geçilmesi gereken normalleşme sürecine bir anda geçilmiş, oluşabilecek riskler göz ardı edilmiştir. Normalleşme sürecine tüm alanlarda böylesine hızlı bir geçiş karşılıklı olarak birbirini olumsuz etkilemektedir.
Her gün onlarca insanın Covid-19 salgını nedeniyle vefat ettiği bir dönemde, 38 günlük bir planlamayla eğitim emekçilerinin iki doz aşısı tamamlanabilecekken bu yapılmadan okulların açılmış olması MEB’in kamusal sorumluluğu yerine getiremediğinin de bir göstergesidir. Eğitim bileşenlerinin sağlıklarını riske eden bu yanlış uygulamalara karşı tutum almayı toplumsal bir sorumluluk olarak gördük ve görüyoruz.  Dün olduğu gibi bugün de sadece eleştirilerimizle değil, önerilerimizle de kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğiz.
Manisa’nın tüm ilçelerinde yüz yüze eğitime geçişle birlikte vaka sayılarında bir artış olduğunu biliyoruz. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz, okullarda görev yapan diğer eğitim emekçileri kısacası tüm eğitim bileşenleri risk altındadır.  Öğrencilerimizin ailesinde pozitif vaka olsa bile öğrenciler belirti vermedikçe teste tabi olmadığı gibi eğitimlerini kendi sınıflarında sürdürmeye devam ediyor. Maalesef bakanlığın vaka sayılarında şeffaf olmadığı bir ortamda il/ilçe milli eğitim müdürlükleri, okul müdürleri şeffaf olmak yerine vaka sayılarını gizlemektedir. Seyreltilmiş eğitim ve ikili eğitim uygulamalarından dolayı öğretmenler dahi birbirinden bihaber durumdadır. Temaslı öğrencilerin kendi sınıflarında yüz yüze eğitime katılıp katılmaması velilerin kendi inisiyatiflerine bırakılmış durumda.  Bu durum gerçek vaka sayılarının öğrenilmesinin önünde büyük bir engel oluşturmaktadır.    
  • Bakanlık şeffaf ol, hayatımla oynama!
MEB önemli bir kamusal sorumluluk altındadır. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak MEB’in eğitim kamuoyuna sorumluluğunun bir gereği olarak her hafta yapacağı açıklamalarla il ve ilçe düzeyinde eğitim emekçilerine yapılan aşı sayısı, okullara aktarılan maske ve hijyen malzemeleri sayısı, okullarda vaka sayısı, karantinaya alınan okul sayısı verilerini paylaşmasını talep ediyoruz.
Eğitim öğretim hizmet kolunda örgütlü sendikalar olarak ortak sorumluluk almamız gerektiğini düşünüyoruz. Eğitim ve yükseköğretim kurumlarında çalışan herkesin acilen aşılanması ve iş yerlerinde alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve takip edilmesi eğitim işkolunda örgütlü tüm sendikaların denetlemesi gereken süreçlerdir. Biz üye ve dostlarımızla birlikte aşılanmadığımıza ve risk altında olduğumuza dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak üzere bir hafta boyunca siyah maske ve kokart takacağız. Tüm eğitim emekçilerini bu farkındalık çalışmasına destek vermeye çağırıyoruz. Risk altındayız! Aşı olmadık!
Son olarak, basın açıklamamıza destek vermek için burada bulunan Akhisar demokrasi platformundaki kurumlarımıza(  ) çok teşekkür ederiz! Ve siz değerli basın emekçilerine geldiğiniz için teşekkür ederiz, emeğinize sağlık!
 

Bu haber 1365 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar ne zaman kapanacak? Karneler verilecek mi?
Okullar ne zaman kapanacak? Karneler verilecek mi?
Akhisar Ceza İnfaz Kurumlarına Kitap Bağışı Yapılması (Bir Kitap Bir Umut)
Akhisar Ceza İnfaz Kurumlarına Kitap Bağışı Yapılması (Bir...