HALK EĞİTİMİ MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ D Ƨ L Ǝ K Ƨ i’ YE DİKKAT ÇEKTİ

Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Akhisar Kaymakamlık Makamı’nın Onayı,Ulucami Mahalle Muhtarı Nesime ŞAKRAK ve Ragıpbey

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ D Ƨ L Ǝ K Ƨ i’ YE DİKKAT ÇEKTİ

Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Akhisar Kaymakamlık Makamı’nın Onayı,Ulucami Mahalle Muhtarı Nesime ŞAKRAK ve Ragıpbey

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ D Ƨ L Ǝ K Ƨ i’ YE DİKKAT ÇEKTİ
06 Kasım 2019 - 16:40

Akhisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Akhisar Kaymakamlık Makamı’nın Onayı,Ulucami Mahalle Muhtarı Nesime ŞAKRAK ve Ragıpbey Mahalle Muhtarı Özlem ÖZCAN’ın katkıları ile 1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası’nda Özel Öğrenme Güçlüğü Disleksi ile ilgili semineri Uzman Psikolog Begüm AYYILDIZ’ın sunumu ile Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.
Kurum Müdürü Süleyman ERDEM: Toplumu ilgilendiren her türlü konuda sosyal farkındalığı artırmak üzere Halk Eğitimi Merkezi ailesi olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bu konuda bizlerle birlikte hareket eden,destek olan ,fikir ve katkı sunan her türlü mantıklı işin içinde olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile içinde bulunduğumuz başta  Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa’nın Dünyaya teşriflerini kutladığımız Mevlid-i Nebi Haftası olmak üzere; Lösemili Çocuklar Haftası ve bugün gerçekleştirdiğimiz seminer olan Disleksi Farkındalık Haftası’nı farklı sosyal etkinliklerle dikkat çekmeye,etkinlikler,faaliyetler yapmaya devam edeceğiz.Biz Halk Eğitimi Merkezi olarak Halkın sesine kulak verip,onlarla birlikte faaliyetler düzenlemekten büyük haz duyuyoruz.Bugün gerçekleştireceğimiz Disleksi Farkındalık Seminerinde bizleri kırmayıp burada seminer veren kıymetli Uzman Psikoloğumuz Begüm AYYILDIZ ve kıymetli ekibine,bu tarz etkinliklere ön ayak olan,destek veren Ulucami Mahllesi Muhtarımız Nesime ŞAKRAK Hanımefendi, Ragıpbey Mahallesi Muhtarımız Özlem ÖZCAN Hanımefendilere ve  siz birbirinden değerli öğretmen,usta öğretici ve kursiyerlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor,eğitimimden faydalanmanızı diliyor, saygılarımızı sunuyorum
Semineri veren Uzman Psikolog Begüm AYYILDIZ:
D i Ƨ L Ǝ K Ƨ i                        
Bir çocuğun zihinsel becerilerinde, yaşıtlarına ve zekasına oranla düşük başarı göstermesi  ‘Özgül Öğrenme Güçlüğü’ olarak tanımlanabilir. Öğrenme Güçlüğü disleksiyi de kapsayan genel bir terimdir.  Okuma sorunları için disleksi , yazma ve yazılı anlatım sorunları için disgrafi, matematik öğrenme sorunları için diskalkuli terimleri kullanılmaktadır.
Disleksi, kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur.
 
 Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Ortaya Çıkar?
 
Disleksi; okuma yazmayı öğrenmede yaşıtlarına göre gecikme, alfabeyi öğrenmede güçlük çekme, yanlış ve yavaş okuma, harf, hece ve satır atlama, b-d harflerini karıştırma, okuduğunu anlamada güçlük çekme, rakamların sıralarını ve aritmetik işlemleri karıştırma, sözcükleri, nesne ve kavram isimlerini hatırlamada güçlük, haftanın günlerini ve yönleri karıştırma, dikkatsizlik gibi belirtiler gösterir.
Bunların çoğu çocuğun okula başlaması ile gözlenen belirtiler olduğundan okul öncesi çocuklarda gözlem daha zordur. Ancak disleksinin okul öncesinde de bazı işaretleri olabilir. Konuşmada gecikme, yeni sözcükleri yavaş öğrenme, yön ve zaman kavramlarını karıştırma, konuşurken anlama en uygun kelimeyi seçmede güçlük, benzer sesleri ayırt etmede güçlük ve seslerin yerini değiştirme (eksi/eski) gibi belirtiler örnek olarak verilebilir.
 

Bu haber 305 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!