LİSE ÖĞRENCİLERİ SAYESİNDE YAVRU SOKAK...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

LİSE ÖĞRENCİLERİ SAYESİNDE YAVRU SOKAK KEDİSİ YAŞAMA TUTUNDU

LİSE ÖĞRENCİLERİ SAYESİNDE YAVRU SOKAK KEDİSİ YAŞAMA TUTUNDU

LİSE ÖĞRENCİLERİ SAYESİNDE YAVRU SOKAK KEDİSİ YAŞAMA TUTUNDU
21 Kasım 2022 - 10:24
Reklam

Hayvansever lise öğrencisi tarafından şehir kütüphanesi bahçesinde yürüyemez halde bulunan ve ayağında kırık, his kaybı tespit edilen yavru kedi lise öğrencileri sayesinde sağlığına kavuşup yuva sahibi oldu.

Akhisar’da özel bir lisede öğrenim gören Tuğba Gergin şehir kütüphanesine ders çalışmaya gittiği sırada kütüphane bahçesinde ayağı sakat ve yürümekte güçlük çeken kediyi gördü. Beslenmesinde yardımcı olan Gergin, yavru kedinin mama yemekte güçlük çektiğini, diğer kedilerin de buna izin vermediğini görünce durumunun kötü olduğunu anlayıp bakımını üstlenmek için ailesinin de bilgisi dahilinde yavru kediyi evine götürdü. 1-2 hafta içerisinde kedinin durumunun daha da kötüye gittiğini fark eden Gergin ailesi bir veteriner hekimden yardım alma kararına vardı.

Akhisar’da Veterinerlik hizmeti veren aynı zamanda Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Anabilim dalında Yüksek Lisansını sürdüren Emincan Ensivri’nin veterinerlik kliniğine giden aile 2 hafta süresince Veteriner Ensivri’nin gözetimi ve kontrolünde kedinin tedavisini sürdürdü. Yavru kedinin travma kaynaklı ayağındaki yaranın iyileşmemesi, kemiğinde kırık tespit edilmesi, günden güne daha kötüye giderek tırnaklarında morarma, ayağında hissizleşme meydana gelmesi yani kangrene çevirmesi sebebiyle ampütasyon kararı alındı.

Liseli öğrenciler kedi mırmır için birlik oldu

Gerçekleştirilecek ameliyat sebebiyle belirli oranda para ihtiyacı ortaya çıkınca lise öğrencisi Tuğba Gergin kendisi gibi hayvansever arkadaşlarından bu konuda destek talebinde bulundu. Kısa süre içerisinde lise öğrencileri kendi aralarında ve ailelerinden kedi mırmır için para topladılar. 8 köpek ve 1 kedinin bakımını uzun yıllardır üstlendiğini ifade eden veteriner hekim Emincan Ensivri ailenin ameliyat masraflarına kendisi de dahil oldu. Sosyal sorumluluk projesinde kendisi de yer almak istedi ve paranın toplanmasını beklemeyerek yavru kedinin durumunun daha da kötüye gitmesini engellemek için gerekli miktarın kalan kısmını kendisi karşıladı. Böylelikle yavru kedi mırmıra ampütasyon yapılarak sağlığına kavuşturuldu.

Operasyon sonrası sağlığına kavuşan yavru kedinin durumunun gayet iyi olduğunu ifade eden Veteriner Ensivri gerekli kontrol ve takipleri de belirli periyotlarla kendisi sürdürüyor. Ayrıca ameliyat sonrası belirli bir süreçten sonra kedinin aileye teslimi sırasında evde uygulamaları gerekenleri de öğrencilere anlattı.

Liseli hayvanseverlerden Mehmet Can Yakar’da kedi mırmırın yeni ailesi oldu. Böylelikle yavru kedi hem sağlığına hem de yeni ailesine kavuştu.

Protez bacak için destek çağrısı

Akhisarlı liseli öğrencileri kedinin tüm ihtiyaçları konusunda Mehmet Can Yakar’a desteklerinin devam edeceğini belirtirken hayvanseverlerden protez bacak için destek çağrısında bulundular. Yavru kedinin neden ve nasıl yaralandığı bilinmezken sağlığına kavuşması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten öğrenciler, dışardaki canlar için daha dikkatli olunması gerektiğini, özellikle kış ayları gelirken 1 tas su ve 1 tas mamayı pencere ya da kapılarının önüne koyarak kendileri için ufak sokaktaki canlar için büyük bir iş yapacaklarını söyleyerek yavru kedinin protez bacağa kavuşup eski sağlığını tamamen elde edebilmesi adına destek çağrısında bulundular. Kedi mırmıra belki de bir arabanın çarptığını bu sebeple bir ayağının kaybedilmesine sebebiyet verildiğine de dikkat çeken öğrenciler hep beraber bu durumu düzeltebileceklerini belirttiler.

Kedi mırmırla tanışma sürecini anlatan Mehmet Can Yakar protez bacak üzerine hayvanseverlerden destek talebini şu sözlerle ifade etti; “Arkadaşım kediyi kütüphanede görmüş bana da bahsetti. Ayağı kötü durumdaydı. Giderek de daha da kötüleşti. Veteriner Emin Can Bey’e getirdik. Uzun süren takip sürecinin ardından ameliyat kararı alındı. Ameliyat için gerekli meblağda bizi hayli zorlayacaktı. Bu sebeple yakın çevremizden ve ailelerinden bu miktarı topladık. Ameliyatı bugün gerçekleşti. Birazdan da kendisine kavuşacağız. Bundan sonraki süreçte de protez bacak tedavisi gerekiyor, bunun içinde hayvanseverlerden desteklerini bekliyoruz.” dedi.

Bu haber 914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜKŞEHİR’İN AKHİSAR PROJELERİ HIZ KAZANDI
BÜYÜKŞEHİR’İN AKHİSAR PROJELERİ HIZ KAZANDI
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı