Ölçü ve tartı aletleri muayenesi 2 Mart’ta...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ölçü ve tartı aletleri muayenesi 2 Mart’ta sona eriyor

Damgası geçmiş ölçü aleti kullananlara 613 TL ile 12.258 TL arasında para cezası

Ölçü ve tartı aletleri muayenesi 2 Mart’ta sona eriyor

Damgası geçmiş ölçü aleti kullananlara 613 TL ile 12.258 TL arasında para cezası

Ölçü ve tartı aletleri muayenesi 2 Mart’ta sona eriyor
15 Ocak 2020 - 16:38

Akhisar Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemleri çerçevesinde, 2 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar periyodik muayene müracaatında bulunmayanlara 613 TL ile 12.258 TL arasında değişen oranlarda idari para cezası uygulanacağı belirtildi.
Ölçü ve Ayar Memurluğundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Ölçü ve Tartı aleti kullanıcıları tarafından periyodik muayene için; tartı aletinin markası, modeli seri numarası, kapasitesi ve fabrika üretim tarihinin yer aldığı ve Belediyemiz internet sitesinde yayımlanan tartı aleti muayene başvuru formuyla; belediyemiz ölçüler ve ayar memurluklarına müracaat edilir. Yapılan başvuru sonrası müracaat edildiğini gösteren bir belge alınması ve söz konusu belgenin, tartı aletinin muayenesi yapılıncaya kadar muhafaza edilmesi ve talep edilmesi halinde ilgililere ibraz edilmesi gerekmektedir.
02 Mart 2020 Pazartesi günü mesai bitimine kadar periyodik muayene müracaatında bulunmayanlara, damga süresini geçirmiş ve damgası kopmuş, bozulmuş ölçü ve ölçü aletlerini kullananlara 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre 613 TL ile 12.258 TL arasında değişen oranlarda idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Ölçü ve Tartı Aletlerinin kontrol işlemlerinin Türkiye’de uygulama sorumluluğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ait olduğundan cezai işleme alınan para cezaları Bakanlığın il Müdürlüğü tarafından uygulanır. Ödeme işlemleri İlçemiz Vergi Dairesi Müdürlüğüne yapılır.
 
Vatandaşlarımızın Ölçü ve tartı aletleri konusunda hassas olmaları gerektiği hatırlatılarak, alışveriş esnasında şüpheli bir durumla karşılaşılması durumunda Pazar yeri güvenliğinden sorumlu zabıta noktalarında bulunan örnek teraziyle aldığı malın ağırlığını tekrar ölçmesi gerektiği veya Belediyemiz ölçü ayar memurluğuna dilekçeyle müracaat etmesi gerektiği hatırlatılmaktadır. Alış veriş yapılan iş yerinin ölçü aletinin damgasını görmek tüketicinin en doğal ve kanuni hakkı olduğundan belediyemizce kontrol edilen, terazilerin üzerine yapıştırdığımız muayene etiketi ve tarihini dikkat etmeleri konusunda vatandaşlarımız bilgilendirmiştir.
 
GRUP MERKEZİ BELEDİYE ÖLÇÜ AYAR MEMURLARINCA MUAYENE EDİLECEK TARTI ALETLERİ ŞUNLARDIR;
a) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletler
b) Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden;
1- Masa terazileri
2- Asma teraziler
3- Tek kollu kantarlar
4- İbreli teraziler
5- Uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler)
6- Akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri
7- 5 kilograma kadar (5 kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri
 
 
 
 
 
 
 
 
BELEDİYEMİZDE ;
         
MESLEK GRUPLARINDAN PAZARCI ESNAFININ VE ÜRETİCİLERİN ( müstahsil çiftçilerin ) ELEKTRONİK VE MEKANİK TERAZİLERİ MUAYENE EDİLMEKTEDİR.
           AYRICA İŞYERİNDE 2000 KG KADAR ÇEKERİ OLAN MEKANİK KANTAR KULLANAN;  DEĞİŞİK MESLEK GRUPLARINDAN ESNAFLARIN TERAZİ MUAYENESİ YAPILMAKTADIR.
İBRELİ TERAZİ ile ilgili görsel sonucu
    
DİĞER MESLEK GRUPLARINDAN OLAN ESNAFLARIMIZIN ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİNİN MUAYENESİNİ YAPTIRMALARI  İÇİN ; AŞAĞIDAKİ YETKİLİ MUAYENE SERVİSLERİ İLE İRTİBATA GEÇEREK, RANDEVU ALMALARI RİCA OLUNUR.

YETKİLİ MUAYENE SERVİSLERİ
FİRMA ADIADRESİTELEFONU
NEOMET KALİBRASYON VE MUAYENE SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ -MANİSA ŞUBESİÇARŞI MAH. 1802 SK. NO:50/D ŞEHZADELER/MANİSA0 (553) 949 44 93 
0 (531)  370 47 22
ESEN OTOMOTİV SAN.VE TİC.LTD.ŞTİFatih San. Sit. 1824 Ada 117 Sok. No:30-32  Turgutlu / MANİSA0 236 313 49 82
EGE NORM KALİBRASYONGazi Osmanpaşa Bulvr. No: 84 A 107 Tezcan İşMerkezi Çankaya/İZMİR0 232 484 63 23
 
Not: Yetkili Muayene servisleri damgalama ve muayene ücretlerini öğrenmek için ; 27 Aralık 2019 ve 30991 sayı numaralı Resmi gazeteye bakmanızı, Belediyemizde yapılacak damgalama ve muayene ücretlerini öğrenmek için ise 7 Mayıs 2005 ve 25808 sayılı Resmi gazeteye bakmanızı rica ederiz.
 

Bu haber 577 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!