ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKTI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKTI

AKHİSAR’DA TARİH AYAĞA KALDIRILIRKEN, KAZILARDA ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKTI

ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKTI

AKHİSAR’DA TARİH AYAĞA KALDIRILIRKEN, KAZILARDA ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKTI

ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKTI
13 Eylül 2019 - 12:13

AKHİSAR’DA  TARİH AYAĞA KALDIRILIRKEN, KAZILARDA ROMA DÖNEMİNE AİT TAPINAK AÇIĞA ÇIKTI
                      
                Kültür Bakanlığı ve Akhisar Belediyesi öncülüğünde, Adnan Menderes Üniversitesi Arkeolojik Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Engin Akdeniz  başkanlığında Hastane Höyüğünde ki kazılarda  Helenistik ve Roma dönemine ait tapınak açığa çıkarılırken, şehir merkezindeki Tepe Mezarı Thyateira da tarih ayağa kaldırma çalışmaları da sürüyor.
                   Kültür Bakanlığı ve Akhisar Belediyesi öncülüğünde 2011 yılında başlayan Thyateira Kazılarının 2019 yılı çalışmaları hakkında kazı başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Engin Akdeniz'den bilgi  alan belediye başkanı Besim Dutlulu, “Son eski hastane  höyüğünde yapılan kazılarda  açığa çıkarılan tapınağın yaklaşık 18x27 metre boyutlarında dikdörtgen planlı, girişi doğudan mimari olarak ion düzeninde yer aldığı bilgisini aldık.
                  Kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Engin Akdeniz Akhisar’daki çalışmalar hakkında geniş açıklamalarda bulundu. Akdeniz “Thyateira Kazıları Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından verilen izin destek sayesinde sürdürülmektedir. Kazının başlıca sponsoru Akhisar Belediye Başkanlığıdır. Akhisar Belediye Başkanlığı ile imzalanan ve daha evvel iki defa yinelenen protokolün süresi 2019 yılı Aralık ayı sonunda sona ermektedir. 2019 yılı ekibimizde benimle birlikte Dr.Öğrt.Üyesi Rafet Dinç kazı başkan yardımcısı olarak görev yapmakta olup Bolu Müzesi Uzmanı Sayın Kadir Kavuk, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcimizdir. Thyateira Kazısı 2019 sezonunda 8 öğrenci ve mezun çalışmaktadır. Bakanlığımız tarafından gönderilen ödenek bu öğrenci ve mezun kardeşlerimizin ücretlerinin ödenmesinde kullanılmaktadır.
Bu seneki kazı çalışmalarımız Hastane Höyüğü'nde devam etmektedir. Adanın üzerine 1956 yılında inşa edilen Devlet Hastanesi'nden  adını alan Hastane Höyüğü kuzeydoğu-güneybatı yönünde 355 m., doğu-batı yönünde ise 360 m. boyutları yaklaşık 10 m. yüksekliğinde yayvan bir yerleşimdir. Ancak bu höyüğün küçük bir bölümü SİT yapıldığı için büyük bir kısmı modern Kethüda Mahallesi'ndeki evlerin altında kalmıştır. Bu evlerin bir bölümünün tek katlı yapılardan oluşması ciddi bir tahribat olmaksızın antik kalıntıların korunmuş olabileceğini düşündürmektedir. Hastane Höyüğü'ne adını veren ve atıl vaziyette duran hastane binası ile eklentileri kazı sahasının genişletilmesi amacıyla 2017 yılında yıkılmıştır. Ancak arta kalan molozun alınması mümkün olmamıştır. Moloz alındığı ve yeterli eleman sağlandığı taktirde çok daha geniş bir alanda kazılar yapılabilecektir.
Hastane Höyüğü kazılarında, ilkin 2013 yılında ortaya çıkarılmaya başlanılan, dasit blokların üzerinin mermer ile kaplamasıyla oluşturulan doğu-batı uzantılı, doğu yönünde altı krepis basamağının in-situ haliyle tespit edildiği, ancak en az yedi basamaklı olması gereken bu tapınak yapısı açığa çıkarılan kısmıyla yaklaşık 19x26,5 m. ölçülerindedir. Tapınak, höyüğün zirvesini kapladığından kazı alanlarının planlanmasında zorunlu olarak dayanak noktasını oluşturmuştur.” Dedi.
                    Tepe mezarında “Sütunlu Yol” un ortaya çıkması için çalışmalar  yüklenici firma tarafından yetkili birimlerin denetlemeleri ile sürdürülüyor.
RESİMLERDE SÜTUNLU YOL İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALARDAN VE ORTAYA ÇIKARILAN  HELENİSTİK DÖNEMİNE AİT TAPINAKTAN KARELER.
 

Bu haber 680 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!