SURİYE’DEN GETİRİLEN ZEYTİNYAĞI,...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SURİYE’DEN GETİRİLEN ZEYTİNYAĞI, FİYATLARI DÜŞÜRDÜ!

Zeytin üreticilerinin Meclis’teki sesi olmaya devam eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Suriye’den getirilen zeytin ve zeytinyağını Meclis gündemine taşıdı.

SURİYE’DEN GETİRİLEN ZEYTİNYAĞI, FİYATLARI DÜŞÜRDÜ!

Zeytin üreticilerinin Meclis’teki sesi olmaya devam eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Suriye’den getirilen zeytin ve zeytinyağını Meclis gündemine taşıdı.

SURİYE’DEN GETİRİLEN ZEYTİNYAĞI, FİYATLARI DÜŞÜRDÜ!
01 Kasım 2018 - 12:22
Reklam

Zeytin üreticilerinin Meclis’teki sesi olmaya devam eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU Suriye’den getirilen zeytin ve zeytinyağını Meclis gündemine taşıdı.

Suriye’nin Afrin bölgesinden zeytin ve zeytinyağı getirilerek Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile iç piyasa sürüldüğünü belirten Bakırlıoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına soru önergesi vererek Suriye’den  daha ne kadar zeytin ve zeytinyağı getirileceğini sordu.

CHP’nin çiftçi Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU yapığı basın açıklamasında, Bu sene üreticimiz ne yazık ki zeytini maliyetinin satmak zorunda kalmıştır.

Zeytin fiyatlarının maliyetinin altında olması, üreticiyi zeytinyağı üretmeye yönlendirmiş, sofralık olması gereken zeytinler yağlık hale gelmiştir.

Hal böyleyken üreticimize bir darbe de Afrin’den gelmiştir.

Suriye Afrin bölgesinden getirilen zeytin ve zeytinyağının ülkeye girdiği Hatay ilimizin yetkililerinden aldığım bilgiye göre 50 bin ton zeytin getirileceği işlenerek zeytinyağı üretilip ve bunun iç piyasaya zarar vermesi için yurt dışına ihraç edileceği belirtilmiştir. Bazı kaynaklara göre ise 50 bin ton zeytinyağı getirileceğidir.

Bu durum Manisa başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde hasadına başlanan zeytin ve zeytinyağının fiyatının düşmesine neden olmuştur.

         Bu gün için Suriye’den zeytinyağı gelmekte ve bu yağ Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ihracat kaydı aranmadan yurtiçinde 14 TL’den satışa sunulmaktadır.

Bu durum onbeş gün önce 16 lira olan zeytinyağı fiyatını 14 liraya düşürmüştür.

Ayrıca ihracat kaydıyla getirildiği belirtilen zeytinyağı Tarım Kredi Kooperatifler aracılığı ile iç piyasaya doğrudan sokulmuştur.

Geçmişte kaçak yollarla ülkemize giren Suriye zeytinyağının üreticimize verdiği zararlar ortadayken, devlet eliyle yapılan bu işlemin çiftçimizi mağdur edeceği nasıl olurda ön görülemez? Kendi üreticisini, çiftçisini düşünmek zorunda olan Hükümet ve Tarım Bakanının böyle aleyhimize kararlar alması kabul edilemez. 

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Afrin’de “Zeytin Dalı” adı altında başarılı bir operasyon yapmış, bölgeye huzur sağlamıştır.

Ancak Afrin’den zeytinyağı getirilmesi ülkemizdeki “zeytin dallarının kırılmasına” neden olacaktır. ifadelerine yer verdi.

Suriye zeytinyağının iç piyasada fiyatları düşürmesini önlemek için hangi tedbirlerin alındığını soran Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU TBMM’nde verdiği önergede ayrıca,

-Afrin’den hangi kurum ve kuruluşların zeytinyağı getirdiğini

-Getirilen zeytinyağının fiyatını

- Bugüne kadar getirilen miktar ile daha ne kadar zeytin ve zeytinyağı getirileceği sorularına yer verdi.

 

Soru önergesi

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla, Sayın Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla

Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU

Manisa Milletvekili

 

 

Suriye Afrin bölgesinden zeytin ve zeytinyağı getirilerek iç piyasa sürülmektedir.

Alınan bilgilere göre 50 bin ton zeytin getirileceği ve zeytinyağı yapılarak ihraç edileceği belirtilse de, tenekelerle ülkeye çok miktarda zeytinyağı getirilerek ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile iç piyasa satılmaktadır.

Söylendiği gibi Afrin’den gelen Zeytin ve Zeytinyağı ihraç edilecekse maalesef bu durum bizim ihracatımızın olmayacağı anlamına gelir. Çünkü geçen yıl toplam zeytinyağı ihracatımızın 53 bin ton olduğu düşünüldüğünde, Suriye’den gelen zeytinden üretilecek olan ve tenekelerle gelen zeytinyağı miktarı bizim ihracat rakamını geçecektir.

Bu durum Manisa başta olmak üzere ülkenin bir çok yerinde hasadına başlanan zeytin ve zeytinyağının fiyatının düşmesine neden olmuştur. Geçen hafta 16 lira olan zeytinyağı 14 liraya düşmüştür. Akhisar bölgemizde zeytin kilo fiyatı halen ….. TL’dir.

Daha önce İran üzümünün üzüm üretimine verdiği zararlar bilinirken, şimdi Suriye’den zeytin ve zeytinyağı getirilmesi zeytinciliğe ağır bir darbe olacaktır.

Zeytin üreticileri, Ziraat odaları Tarım satış kooperatifleri Suriye’den zeytin ve zeytinyağı getirilmesine karşı olduklarını her fırsatta dikle getirmektedirler.

Bunlara göre;

1-      Suriye’den toplamda ne kadar zeytin ve zeytinyağı getirilmiştir, bundan sonra ne kadar daha getirilecektir?

2-      Hangi kurum ve kuruluşlar Afrin’den zeytin ve zeytinyağı getirmektedir?

3-      Suriye zeytini ve zeytinyağı kaç liradan getirilmektedir?

4-      Tarım kredi Kooperatifleri bu zeytinyağını kaç liradan satmaktadır?

5-      Afrin’den gelen zeytin nerelerde işlenerek zeytinyağı üretilmektedir?

6-      Eğer ihracat yapılacaksa hangi ülkelere kimler ihracat yapacaktır?

7-      Suriye zeytininden üretilecek olan ve ayrıca getirilen zeytinyağı neden iç piyasada satılmaktadır?

8-      Suriye zeytini ve zeytinyağının iç piyasada fiyatları düşürmesini önlemek için alınan tedbirleriniz nelerdir? 

 

Bu haber 1987 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okullar ne zaman kapanacak? Karneler verilecek mi?
Okullar ne zaman kapanacak? Karneler verilecek mi?
Akhisar Ceza İnfaz Kurumlarına Kitap Bağışı Yapılması (Bir Kitap Bir Umut)
Akhisar Ceza İnfaz Kurumlarına Kitap Bağışı Yapılması (Bir...