Ülkemiz Bilim Trenini Yakalayabilecek Mi ?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İlbey Özalp

İlbey Özalp

İlbey Özalp

Ülkemiz Bilim Trenini Yakalayabilecek Mi ?

10 Temmuz 2017 - 15:52

Bildiğiniz üzere bilim her geçen gün daha da gelişiyor ve bunun sonucunda Dünya farklılaşmaya başlıyor. Fakat ortada bir problem var; Biz farklılaşan Dünya’ya uyum sağlayacak mıyız ? Yoksa Dünyadaki bilim trenini kaçırıp farklılaşma sırasında yok olmaya yüz mü tutacağız ?

Dünya üzerinde hiçbir zaman durmayacak ve bitmeyecek bir şey varsa o da bilimdir. Şu anda birçok ülke bunun farkında ve yatırımlarını bunun üstünden sağlamak durumunda. Örneğin Japonya; 1980’lerin ortasına doğru Japonya, Türkiyeden çok daha basit ve küçük bir ülkeydi. Şimdi kendimize şu soruyu soralım 80’lerden sonra bu 2 ülke için neler değişti de Japonya şu anda Dünya ekonomisinin liderlerinden biriyken biz hala 2023’ü bekliyoruz.

Japonya o tarihten bu yana çok önemli bir şeyin farkına vardı “Bilimsiz dünyanın olmayacağını”, biz ise o zamandan beri her geçen gün çok yavaş bir şekilde ilerledik ve neredeyse yerimizde bile sayamadık.

Peki Günümüzde Hala Geleceğe Dair Bir Umut Var Mı ?

Günümüzde herkesin aklında bir tarih var;”2023”. 2023 yılında herkes ülkemizin dünya ekonomisinde liderler arasında yer alacağını iddaa ediyor, Fakat kimse 2023 yılında ne olacağını bilmiyor. İlk olarak şu çok önemli “Eğer 2023  tarihinde bir şeyleri elde etmek istiyorsanız ilk önce o tarihin neslinin nasıl yetişeceğine bakacaksınız.” Peki  günümüz neslinin Dünya üzerindeki etkisi ne kadar ve Dünya üzerinde bizim gençlerimiz nerede yer alıyor. Bunu cevabını geçtiğimiz sene PISA( Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) testlerinden yararlanarak öğrendik. Gelin bir de 65 ülke içinden bizi Dünya’nın lider ekonomilerinden biri haline getirecek öğrencilerimizin bu testteki performanslarına bakalım(!)

1.       Fen Bilimleri = 43

2.       Matematik = 44

3.       Kendi Dilinde Okuduğunu Anlama = 42

4.       Ve Genel Olarak =  45

Kaynak: OECD

Bu testten şunu anlayalım: 2023 bizim için çok zor bir hedef ve hedeflerimiz için çok yakın bir tarih fakat bu nesil geliştirilemez ise kendisinden sonra gelecek nesillere doğru sistemi dayatabilecek  ve bizi hedeflerimize ulaştırabilecek?

Makalenin başlarında sizlere bir örnek vermiştim: Japonya. PISA gibi bir başka önemli testte var, o testin de amacı dünyanın önümüzdeki 50 yıl içindeki liderler sıralamsını belirliyor. O test sonucunda da 2025 yılında Türkiye Dünya sıralamsında 16. İken Japonya 2. Sırada yer alıcak. Eee nerede kaldı 80 lerideki büyük fark, yok oldu.

Önümüzdeki senelerde göreceğiz fark açılacak mı yoksa Türkiye’miz Bilim trenini yakalıyabilecek mi?

Bu yazı 48354 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum