BÖBREK HASTALARINDA GENEL BESLENME ÖNERİLERİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İrem Öncü

İrem Öncü

Diyetisyen İrem Öncü

    BÖBREK HASTALARINDA GENEL BESLENME ÖNERİLERİ

29 Temmuz 2021 - 12:20

    

·        Böbrek hastalarında tıbbi beslenme tedavisi önemlidir.

·        Böbrek hastalarında diyet kişiye göre planlanmaktadır. İhtiyacınız olan protein miktarı , potasyum , fosfor , sıvı ihtiyacınız vücut ağırlığınıza  boyunuza , eşlik eden herhangi bir hastalık olup olmamasına , hastalığın türüne göre büyük farklılıklar göstermektedir.

·        Böbrek hastalarında protein kişiye göre hesaplanır. Önerilenin altında yada üzerinde  protein almak böbrek hasarını hızlandırabilir.

·        Genel olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır;

 

               • Tuzsuz ekmek tüketiniz.

               • Öğün atlamayınız, az ve sık beslenmeye özen gösteriniz.

               • Sıvı kontrolü için daima küçük bardakları kullanınız.

               • Spor ve egzersiz yapmaya özen gösteriniz.

               • Potasyum-fosfor-sodyum ve protein içeren besinleri size belirtilen miktarlardan fazla tüketmeyiniz.

               • Sebzelerinizi haşladıktan sonra haşlama suyunu süzerek tüketiniz.(Bu şekilde sebzelerin potasyum miktarı azalır).

·         Kızartma , yağda kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama yada fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih ediniz.

·         Böbrek hastalarında kişinin ideal kilosunda olması önemlidir.Bu nedenle düzenli ve dengeli bir diyet uygulayınız.

·         PROTEİN

Büyüme ve gelişmenin sağlanması dokuların onarımı ve vücut savunması için en önemli besin türüdür.. Protein açısından en değerli gıda yumurtadır. Bunun yanı sıra süt, peynir, diğer hayvansal gıdalar ve kuru baklagillerde de protein bulunur. Proteinler vücutta değişik görevler için kullanıldıktan sonra yıkılır ve bunun sonucu protein yıkım ürünü olan üre, ürik asit, kreatinin gibi vücut için zararlı maddeler açığa çıkar ve sağlıklı kişilerde böbrek tarafından idrarla dışarı atılır. Böbrek yetersizliği varsa bu maddeler dışarı atılamaz ve buna bağlı hastalık belirtileri (halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, ağızda kötü koku) ortaya çıkar. Böbrek yetmezliği hastalarında protein alımının kısıtlanması ile bu zehirli maddelerin üretimi de azaltılmış olur. Ancak hastanın alması gereken protein miktarı biyokimya bulgularına ve hastalığın seyrine uygun olarak gerekli formüllerle kişiye özgü olarak değerlendirilmelidir.

 

 

 

·         POTASYUM

Tuza benzeyen kan ve dokularda bulunan bir maddedir. Adelelerin ve kalbin kasılmasında çok önemli rol oynar. Böbrek yetersizliğinde potasyum böbrekler tarafından vücuttan uzaklaştırılamayabilir ve fazla alınması sonucu kandaki potasyumun yükselmesine yol açar. Bu çok tehlikeli bir durumdur ve aniden kalp durmasına sebep olabilir. Potasyumun en zengin kaynakları; kurutulmuş meyve ve sebzeler (üzüm,incir,bamya), taze meyve (muz,üzüm,erik vb.) ve sebzelerin birçoğudur. Bu yüzden yemeklerde kullanılan tüm sebzelerin önce haşlanmasını ve haşlama suyunun atılmasını önermekteyiz.

·         KALSİYUM VE FOSFOR

Kalsiyum ve fosfor dengesi de böbrek yetersizliğinde bozulmaktadır. Kan fosfor düzeylerinde yükselme ve kalsiyum düzeylerinde azalma görülmektedir. Ancak kalsiyumdan zengin gıdalar aynı zamanda fosforun da zengin kaynaklarıdır. Bazı durumlarda doktor tarafından önerilen fosfor bağlayıcı ve kalsiyumu yükselten ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu nedenle böbrek için önemi olan bu minerallerin hastanın diyalize girme durumu , hastalığın aşaması ve seyri göz önünde bulundurularak düzenlenmesi gerekmektedir. Fosfor ve kalsiyum bakımından zengin gıdalar, tüm süt ürünleri ve balıklardır.

·         TUZ

Böbrek yetersizliğinde vücuda alınan tuzun atımı azalır ve vücutta birikir. Fazla miktarda tuz tansiyonu yükseltir vücutta su birikmesine ve kalp yetersizliğine yol açar. Bu nedenle hastanın alması gereken günlük tuz miktarı belirlenmelidir.

·         YAĞLAR

Besin öğeleri arasında vücuda en yüksek enerjiyi sağlayan gruptur.. Yağların kendi içinde pek çok alt grubu vardır. Bunlardan biri de kolesteroldür. Kolesterol çok önemli görevleri olan bir yağ türüdür. Bir kısmı karaciğerde yapılır, bir kısmı ise yiyeceklerle alınır. Uzun süreli olarak kanda belirli miktarın üzerinde olması (250 mg ve üzeri) damar sertliği, kalp krizi ve beyin inmelerinin nedenlerinden biridir. Böbrek rahatsızlığı olan hastalarda ise hastalığın daha hızlı ilerlemesine sebep olabilir, bu nedenle kişilerin diyetlerinde kolesterol alımı kısıtlanmalıdır. Bu hastalar özellikle zeytin, mısır, ayçiçek gibi bitkisel sıvı yağlar kullanmalı, hayvansal kaynaklı yağ ve kolesterolü yüksek oranda içeren besinlerden uzak durmalıdır.

·         SIVI

Böbrek yetmezliğinin son dönemlerinde idrar miktarı iyice azalır ve su içmekle idrar miktar artmaz. Fazla suyun vücutta kalması ise tansiyon yüksekliğine, kalp yetersizliğine, nefes darlığına yol açar. Hastalığın bulunduğu aşamaya, seyrine göre ve günlük çıkardığı sıvıyla orantılı olarak alması gerekli sıvı miktarı hesaplanmalı ve hastanın bu miktara uygun olarak sıvı tüketimi ayarlanmalıdır. 

Bu yazı 662 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum