Çanakkale zaferinin önemi !
Reklam
Reklam
Reklam
M.Emin BİÇEROL

M.Emin BİÇEROL

Çanakkale zaferinin önemi !

18 Mart 2016 - 08:30

Çanakkale zaferi; can çekiştiği düşünülen Türk ulusunun varlığını bir kez daha kanıtladığı, yurdunu korumak için şahlanarak üstünlüğü tartışılmaz olan birleşik donanmayı felce uğrattığı için önemlidir.
Çanakkale zaferi, Balkan harbi faciasından sonra Türk'ün devleti çökse bile, kendisinin çökmeyeceğini bütün dünyaya gösterdiği için önemlidir.

Çanakkale'de bir nesil Gelibolu'ya gömüldüğü için önemlidir.
 Sömürülen milletlere istiklal ve hürriyet tohumları atarak, dünya siyasi haritasının değişmesine sebep olduğu için önemlidir.
Millet gerçeğini inkar edip, Milleti ümmetleştirmeye çalışanlara düşüncelerinin çürüklüğünü gösterdiği için önemlidir

Milli mücadele ruhu burada doğduğu için, Türkiye Cumhuriyeti'inin temeli bu mücadeleler sırasında atıldığı ve Türk milletine Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü kazandırdığı için önemlidir. 

Mustafa Kemal, bu zaferden kazandığı prestij ile Milli mücadeleye atılmış, kendisini bir lider olarak benimsemiş bir millet bulmuştur, o nedenle önemlidir. 

Çanakkale savaşlarına he iki taraftan 500 bin zayiat vardır. Her iki taraf kuvvetlerinin inat ile savaşması, Çanakkale Muharebelerinin doğrudan doğruya bir siper savaşı haline sokmuştur. 

Kuzey cephesinde en kanlı savaşlar Anafartalar'da geçti Bu cephede başarı kazanamayacağını anlayan düşman, 1915 aralık sonu ile ocak 1916 başlarında Çanakkale'yi tahliye etti. Yüzlerce düşman gemisinden oluşan müttefik donanması Çanakkale boğazını geçemedi. 

Çanakkale savaşlarında İngilizlerin kaybı, 115 bini ölü olmak üzere, 205 bin, Fransızların ki 47 bindir. Türk kuvvetlerinin zayiatı ise şehit, yaralı ve hasta olmak üzere 252 bin 300'ü bulmuştu. İngiltere bahriye nazırı Winston Churchil müttefik kuvvetlerine büyük bir darbe olan Çanakkale başarısızlığı üzerine istifa etmiştir. Bu savaşta müttefiklerin Çanakkale önüne yığdıkları asker sayısı, İngilizler'de 400 bin, Fransızlarda 80 bin, Türklerin ise 700 bindir. 

Bizimle kıyaslanmayacak kadar geniş imkanlara sahip olan müttefik kuvvetlerin zayiatı yanında Türkiye'nin kaybı gerçekten korkunç bir rakama ulaşmıştır. Üstelik bu savaşta verdiğimiz şehitlerin büyük bir kısmı memleketimizin münevver sınıfını meydana getiren yedek subaylardı. 
Çanakkale savaşında verdiğimiz 10 binlerce münevver şehit için ileri tarihlerde bile yerinin doldurulması imkansız, ağır bir kayıp oldu. 

Atatürk, vatan kurtarmamış, bağımsızlığımızı kazandırmamış, Türk'ü ümmetten millete çevirmemiş, yani çağdaş bir devlet kurmamış, kadınları insan yapmamış, fikir ve girişim özgürlüğünü getirmemiş, yaşam standardını yükseltmemiş, beyinlerimizi, aile hayatımızı sosyal, siyasi hayatımızı çağdalaştırmamış olsaydı bile bu büyük zaferlerde ki payı onu ölümsüz kılmaya, onun milli bir kahraman olarak yaşaması için yeterlidir.  Yeter ki, bu geçmişe bakanlar kaderini Türkiye Cumhuriyetine bağlamış olsunlar. 

Çanakkale zaferinin 101. yılında, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi saygı ile anarken aziz ruhları önünde tazim ile eğiliyoruz. 

Bu yazı 3114 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum