Kent Konseyi Başkanı Özdemir’den...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kent Konseyi Başkanı Özdemir'den Akhisar'daki Virüs Sonuçları Hakkında Merak Edilenler...

Akhisar Gökçeahmet Muhtarı ve Akhisar Kent Konseyi Başkanı  Mustafa Özdemir tüm ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kent Konseyi Başkanı Özdemir'den Akhisar'daki Virüs Sonuçları Hakkında Merak Edilenler...

Akhisar Gökçeahmet Muhtarı ve Akhisar Kent Konseyi Başkanı  Mustafa Özdemir tüm ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kent Konseyi Başkanı Özdemir'den Akhisar'daki Virüs Sonuçları Hakkında Merak Edilenler...
24 Mayıs 2020 - 13:08

Akhisar Gökçeahmet Muhtarı ve Akhisar Kent Konseyi Başkanı  Mustafa Özdemir tüm ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özdemir gerek kendi mahallesi gerek ilçemizi ilgilendiren açıklamalarında vaka sayıları ve ölüm sayıları hakkında merak edilen noktalara değindi. İşte Özdemir'in açıklamaları:
"Tüm dünyada seyreden covid-19 salgını bilindiği gibi tüm Türkiyede de bu salgına karşı tedbirler ve yaptırımlar uygulanmaktadır.
Akhisar ilçemizde bu tedbirler ve yaptırımlar karşısında duruşunu olumlu yönde korumaktadır.
Ancak, vatandaşın merak ettiği ve tedirgin olduğu bazı başlıca konulara deyinerek bu karmaşaya son vermek istiyoruz. Akhisar Halkımızın çok fazla bilgi kirliliğine maruz kaldığını biliyoruz. Bunun için bu bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve son vermek adına bu açıklamayı yapmaya, Akhisar ın bize yüklemiş olduğu sorumluluğun bilinciyle, sorulan sorular ve gelen talepler üzerin yapma ihtiyacı hissettik.
Akhisar halkımız, virüs vaka sayılarına dair bir çok abartılı söylemler içersinde kalmaktadır. Hangisine ve kime inanacaklarına şaşırmış ve endişeye düşmüştür. Bununla beraber sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde dışarıda gezen vatandaşları gören bazı insanlarımız, kendi çevrelerinde ve sosyal medyada emniyet ve jandarma teşkilatları kimseye ses çıkarmıyor ceza yazılmıyor insanlar sokaklarda geziyor gibi söylemlerin aslını anlatacağız. Bunlarla ilgilide yazılan cezaları ve dışarıda olan kişilerinde niçin dışarıda olduklarına dair bilgiyi sizlerle paylaşacağız.
Beraberinde günlerdir birileri tarafından ortaya atılan, Akhisar Karantina altına alınıyormuş veya bayramdan sonra karantinaya alınacakmış gibi söylemlere de yanıt vermiş olacağız.
Akhisar Devlet Hastanesinde boş yatak kalmamış veya yatan virüs hastası çokmuş gibi söylemlerinde ne derece doğru yanlış olduğunu açıklayacağız.
Akhisar Son noktada veya çok kritik durumda gibi söylemlerinde ne kadar gerçek olduğuna deyineceğiz.
Bu süreçte halkın talep ettiği yardımlara verilen karşılığa da kısaca deyinmiş olacağız.
Bu süreci hafife alan, tedirgin veya karamsarlık içerisinde olan vatandaşlarımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermek adına sıraladığımız konulara açıklık getirelim.
Bilindiği gibi virüs vaka sayılarının açıklanmasını Sağlık Bakanlığımız uygun görmemiş olup bilgi kirliliği olmaması açısından tek ağızdan açıklama yapılmaktadır.
Ancak Tüm Türkiye nin her beldesinde olduğu gibi Akhisarda da bu belirsizliği fırsat bilen art niyetli kişiler tarafından abartılı sayılar ortaya atılarak insanları korkutup galyana getirmek istenilmektedir.
Ortaya atılan, Akhisarda virüslü hasta sayısı 600-700 olmuş iddilarının asılsız olduğunu belirtmek isteriz. Ve Akhisar nüfusunun 170BİN in üzerinde olduğunun bilincinde olarak, hasta sayısına rakam veremesekte, vaka sayısının bu belirtilen asılsız iddanın çok çok altında olduğunu bilmenizi isteriz.
Emniyet ve jandarma teşkilatına dair yasak günleri sokakta gezen insanlara kontrol yapılmadığından ve ceza kesilmediği iddasıyla virüs yayılıyor gibi söylemlere karşılık ortalama rakamları sizlerle paylaşalım. Toplamda 900-1000 arasında yasaklara uyulmadığından 3150 tl ye kadar cezai işlem uygulanmıştır.
Akhisar ilçesinde Emniyet teşkilatının koronavirüs (covid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbir ve yasaklara uymayan 500-600 civarı kişiye sokağa çıkma yasağına ihlalden, sosyal mesafeye uyulmaması ve çıkması yasak olan yaş guruplarının çıkma yasağına uymadığından dolayı, 3150 tl ye kadar cezai işlem uygulanmıştır. 20 işyeri yasağa uymadığı için kapatılmıştır.
Bununla beraber yasak günleri Emniyet teşkilatı, sokakta dolaşan vatandaşlara ve araçlarda hergün 3BİN civarı kişiye sorgulama ve denetim yapılmaktadır. Bu denetimler sonucunda sokağa çıkması yasak olan kişi sayısı, %3 tür. Yüz kişiden sadece 3 kişinin sokağa çıkma mazereti olmadığı geçtiğimiz hafta tespit edilmiştir. Ve gereken işlem yapılmıştır. Halkımızın sokakta gördüğü kişiler, genelgede yayınlanan sokağa çıkma yasağından muaf olan esnaf ve görevli kişilerdir.  
Jandarma teşkilatı ise alınan tedbir ve yasaklara uymayan 300-400 kişiye  3150 tl ye kadar cezai işlem uygulamıştır. 3 iş yeride yasağa uymadığı için kapatılmıştır.
Yasak günlerinde Jandarma  teşkilatı, dışarıya çıkan ve yol kontrollerinde günde 1800-2000 civarında kişiye kontrol yapmaktadır. 

Emniyet teşkilatı ve Jandarma Teşkilatı bu süreçte sizler için görevini en iyi şekilde icra etmektedir.
Akhisar karantinaya alındı yada bayramdan sonra karantinaya alınacak söylemleri ise tamamen asılsızdır. Bu söylemlerin olmadığı gibi Aksine tüm Türkiyede olduğu gibi Akhisarda da bu süreç her geçen gün iyiye gitmekde olup vaka sayıyı her geçen gün ciddi şekilde düşmektedir.
Akhisar Devlet Hastanesinde boş yatak yok virüslü hasta dolu iddalarıda tamamen asılsızdır. Akhisar Devlet Hastanesinin şuan 15-20 boş yatağı mevcuttur, yatan hasta sayısıda 15-20 civadır  ve bu hastaların odalarına görevliler tarafında giriş çıkış tedbiri fazlasıyla alınarak güvenli bir şekilde kontrolleri sağlanmaktadır. Hastane İlçe sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışarak hastalığa karşı Akhisarda titiz bir çalışma yürütmektedir.
Akhisar son noktada ve çok kritik durumda söylemlerininde aslı yoktur.
Akhisar ve Akhisar gibi sanayisi ve fabrikası gelişmiş olan ilçelerde vatandaşların aynı iş ortamında yoğun çalışmalarından dolayı bulaşma riski fazla olan ilçelerdir.  Ancak bu durum  Akhisar Kaymakamımız Başkanlığında Hıfzı Sıhha kurulu tarafından bilindiği için en ince ayrıntısına kadar değerlendiriliyor ve riskli belirlenen işletmelerin çalışmaları alınan kararla erteleniyor.
Akhisar Hıfzısıhha Kurulu tek tek hangi işletmede hangi fabrikada kaç virüs vakası rastlandığına ve bu kişilerin temas ettiği kişiler tespit edilerek tek tek denetlenerek ev karantinası veriliyor. Sonrasında Akhisar İlçe sağlık Müdürlüğü tarafından ve Emniyet, Jandarma teşkilatları tarafından sürekli kontrol edilerek yasaklara uyulması sağlanmaktadır. Tüm Kurum ve Kuruluşlar ellerinden gelenin fazlasını yaparak sizlerin sağlığı için gece gündüz mesai harcamaktadırlar. Akhisar Halkından istenen sadece duyarlı olarak tedbirlere uymaktır.
Akhisar halkımız bu güne kadar koruduğu duyarlılığı bu günden sonrada koruması gerekmektedir. Vaka sayıları her geçen gün düşse bile bu hastalık geçmiş değildir, tedbir şarttır. Bu süreç yetkililer tarafından bitti denilene kadar hassasiyetle kurallara uyularak tedbirlerin alınması gereken gerçek bir durumdur.
Halkın talep ettiği yardımlara karşılık verilen yanıtlara da kısaca bilgi verelim.
 Vatandaşın bu süreçte talep ettiği her türlü yardımda tüm kurum ve kuruluşlar gece gündüz demeden ortaklaşa hareket etmektedirler.
Bilindiği gibi 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı vardır, bu vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını, çekeceği aylıklarını ve gıda ihtiyaçlarını Emniyet, jandarma, Belediye, Kaymakamlık Sosyal hizmetler, Muhtarlar ve İmamlar her türlü ihtiyaçlarını ortaklaşa hareket ederek gidermektedirler.
Beraberinde bu yardımlaşmaya destek olarak kızılay,dernekler, sendikalar, odalar, siyasi partiler, esnaflar ve vatandaşlarda dahil olarak bütünleşerek Hıfzısıhha Kurulunun aracılığıyla gereken yardımlar ilgili ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır.
Bu süreçte Devletin dağıtmış olduğu ve halen dağıtmakta olduğu maskeye Belediyemizde destek vererek birlerce maske dağıttı.
Bununla beraber Belediyemiz, dernekler, odalar, sendikalar, siyasi partiler, kızılay, esnaf ve imkanı olan tüm vatandaşlarımız gıda yardım paketi düzenleyerek ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadırlar. 
Hükümet bu süreçte milyonlarca kişiye maddi yardım yapmıştır, ve yardımlar halen devam etmektedir.
Yasaklar her geçen gün azalarak normale dönmektedir. Bu süreçte yasakların kalkmasıyla faaliyete geçen esnafımızda gereken tedbirleri almaktadır. Bir esnafta çıkan virüs vakasına takılarak diğer aynı kategoride olan esnaflarımıza karşı cephe almayalım. Süreç tedbirler doğrultusunda şeffaflıkla devam etmektedir. Yaz aylarının gelmesiyle eski yıllardaki rahatlık düşüncesi içerisine girerek boşluğa düşmeyelim tedbiri elden bırakmayalım. Alınan tüm tedbirlerin yapılan tüm uygulamaların siz değerli ve çok kıymetli Akhisar Halkımız için olduğunu unutmayalım.
El ele olunan bu günlerde etnik köken ayrımı yapmadan, siyasi görüş ayrımı yapmadan bir olmamız birlik olmamız gerekmektedir. Bu süreçte yapılan siyasetten vatandaşın zarar göreceğini unutmayalım. Bu süreci doğrusuyla yanlışıyla en iyi yöneten ülkenin Türkiye olduğunu unutmayalım. Kendi ülkemize, kendi değerlerimize, kendi belediyelerimize ve tüm kardeşlerimize sahip çıkalım. Gün birlik beraberlik günüdür, gün el ele sükûnetle bu süreci atlatma günüdür. Çünkü, Türk  Milletinin damarlarında gezen asil kanda bu ruh ve birlik mevcuttur.
Milletler bölündükçe parçalanmaya mahkumdur ancak birlik beraberlik içerisinde olan milletler ayakta kalabilir ve refah seviyesine ulaşabilir.
Bu düşünce ve ruha dayanan Akhisar Kent Konseyi nin bütünleştirici, birlik beraberlik içerisinde Akhisar için herşeyin en iyisini en güzelini ortak akılla ortaya koyan bir bütünlüğün içerisinde ve başında olmanın gururunu yaşıyorum.
Sizleri aydınlatacak bu açıklamaların ve süreci değerlendirmenin ardından, siz çok kıymetli Akhisar halkına sevgi ve saygılarımı sunuyor sağlıkla kalmanızı temenni ediyorum." 


Bu haber 3963 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!