5 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

5 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Ülke genelinde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında “Türkiye Yüzyılına Nefes” sloganıyla bu sene 5.000 adet fidan Akhisar’da toprakla buluştu.

5 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Ülke genelinde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında “Türkiye Yüzyılına Nefes” sloganıyla bu sene 5.000 adet fidan Akhisar’da toprakla buluştu.

5 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
11 Kasım 2022 - 13:56
Reklam

Ülke genelinde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında “Türkiye Yüzyılına Nefes” sloganıyla bu sene 5.000 adet fidan Akhisar’da toprakla buluştu.
Geçtiğimiz 24 Temmuz’da meydana gelen yangın bölgesindeki düzenleme çalışmalarının tamamlanması sonucu alanın tekrar yeşillendirilmesi maksadıyla ağaç dikim etkinliği Çaltıçukur mevkiinde gerçekleştirildi. 254 hektar alanın tekrar canlandırılması maksadıyla toplamda 345 bin selvi, kızılçam ve fıstıkçamı bölgede ekilecek. Ülke genelinde eş zamanlı alarak yapılan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’yle başlanan dikim çalışmalarına Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Belediye Başkanı Dutlulu, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Şahin, Jandarma Komutanı Binbaşı Ali Galip Kocaman, resmi kurum ve kuruluşlardan temsilciler ile çok sayıda öğrenci, idareci, vatandaş katılım gösterdi.
Açılış konuşmasını Akhisar Orman İşletme Müdürü Mehmet Uzun gerçekleştirdi. Uzun protokol mensuplarını selamlayarak başladığı konuşmasında “Milli Ağaçlandırma günü Akhisar Çaltılıçukur lokasyonu fidan dikim etkinliğimize hoşgeldiniz. 7 Kasım 2019 tarihli ve 30941 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak sürdürülebilir bir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yudumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla her yıl 11 Kasım gününün Milli Ağaçlandırma günü olarak kutlanması uygun görülmüştür. Geleceğe Nefes adı altında 2019 yılında Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Orman Genel Müdürlüğümüzce ulusal düzeyde başlatılan ağaçlandırma kampanyamız 2020 ve 2021 yıllarında uluslararası şekilde gerçekleştirilmiş gerçek ve tüzel kişilerce etkinliklere büyük ölçüde katılım sağlanmıştır. 3 yıllık uygulamalar neticesinde Binlerce farklı lokasyonda toplamda 23 buçuk milyonu aşan sayıda fidan vatandaşlarımızla birlikte özellikle öğrencilerimizle toprakla buluşturulmuştur. Tarım ve Orman Bakanlığımızın Türkiye Yüzyılına Nefes temasıyla bu yılda ülkemiz genelindeki lokasyonlarla birlikte bugün Akhisar İlçemizde bu alanda eş zamanlı dikim yapılacaktır. İşletme şefimizin de bahsettiği gibi bu yıl 24 Temmuz’da çıkan bir orman yangınında bulunduğumuz alan ile birlikte bu bölgede toplamda 254 hektar alan yangından zarar görmüştür. Yangın karşıdaki ufukta gördüğünüz sırtın arkasından başlamış, karşıki sırtı bu tarafa doğru aşmış şiddetli rüzgarında etkisiyle hızla ilerleyerek çok kısa sürede bulunduğumuz alana gelmiş bu alanı da yakarak arka sırtta kontrol altına alınabilmiştir. Bu yangının söndürülmesinde başta Manisa Valiliğimiz ve Akhisar Kaymakamlığımız olmak üzere emeği geçen tüm kurumlarımıza Hava Meydan Komutanlığımıza, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza, Akhisar Belediye Başkanlığımıza ve diğer İlçe Belediye Başkanlıklarımıza, sivil toplum örgütlerimize, söndürme çalışmalarına bizzat katılan vatandaşlarımıza, orman teşkilatı çalışanlarımıza ve basınımıza çok teşekkür ediyorum. Yangın alanında çalışmalarımız devam etmekte olup yıl sonuna kadar proje kapsamındaki saha tamamen ağaçlandırmaya hazır hale getirilecektir. Proje kapsamında toplamda bu alana 345 bin adet fidan dikeceğimiz bu yanık saha da bugün hep birlikte sizlerle beraber 5 bin adet kızılçam, selvi ve fıstıkçamını toprakla buluşturacağız. Bu törenin düzenlenmesinde emeği geçen kurumlarımıza Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü teknik ve idari personelimize Milli Ağaçlandırma Günü’nde fidan dikim etkinliğimize katılan tüm katılımcılara teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” dedi.
Akabinde sözü Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya aldı. Kaymakam Kaya katılımcıları selamlayarak başladığı sözlerinde; “bugün buraya hayırlı bir işi, fidan dikim çalışmalarını başlatmak için geldik. Hepinizin çok iyi bildiği gibi ormanlar bizim, insanların, dünyanın en hayati varlıkları. Ormanlar soluduğumuz oksijenin kaynağı, içtiğimiz suların kaynağı, bizi çeşitli felaketlerden; sel baskınlarından, erozyondan, toprak kaymalarından koruyan, sığınaklarımız. Bizim yanımızda binlerce canlının börtü, böceğin, yaban hayvanlarının barındığı ev, sığınaktır. İnsanlarımıza iş, güç sağlayan, insanlarımızı istihdam eden yerdir. Pek çok günlük hayatta kullandığımız kağıttan inşaata kadar pek çok ihtiyaçlarımızın kaynağı kısacası ormanlar bizim hayatımız. Son yıllarda üzüntüyle görüyoruz maalesef yangınlar, orman tahribatları arttı. B durumlardan ormanlarımızı korumaya çalışmalı, yeni yetişen neslimizi de bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Ağaç dikmek konusunda hem atalarımızdan, dedelerimizden, devlet büyüklerimizden bize güzel nasihatler var hem de inanç yönünden bize çok büyük tavsiyeler var. Peygamberimiz yarın kıyametin kopacağını bilseniz dahi fidan dikin diyor. Hepimizin özel günleri var, doğum günüydü, çeşitli yıldönümleriydi. Sevinçli günlerimiz var, üzüntülü günlerimiz var. Aslında bu günlerde diğer etkinliklerimizin yanına bulunduğumuz yerlerde müsait yerlere, yerin illa da bizim olmasına gerek yok. Her etkinliğimiz içerisine birde fidan dikme etkinliği eklemiş olsak herhalde orman yönünden çok zengin sayılmayan ülkemizin orman varlığına katkıda bulunmuş oluruz. Yapan vatandaşlarımız var, basın görüyorum. Kısacası orman bizim için çok faydalı, lüzumlu, olmazsa olmazımız. Temmuz ayında buradaki yangını maalesef üzüntüyle gördük. Yapılan söndürme çalışmalarını gördük. Yanan yerlerdeki manzarayı görüyorsunuz, birde yangının değmediği yerlerdeki manzarayı görüyorsunuz.  İkisi arasındaki fark ne kadar büyük. Şimdi yanan yerleri tekrar eski haline getirmeye çalışıyoruz. Kısacası ülkemizdeki orman varlığını arttırmak için elimizden gelen her türlü çabayı göstermeliyiz. Orman görevlilerimizi, yöneticilerimizi, teknik elamanları üstün çalışmalarını müşahede ediyoruz. Huzurunuzda kendilerine teşekkür ediyorum. Ormanlarımızın korunmasında etkin rolü olan emniyetimize, Büyükşehir Belediyemize, İlçe Belediyemize, Orman kurumlarına, tarım müdürlüklerimize, faydası geçen herkese, köy muhtarlarımıza, vatandaşlarımıza yine huzurlarınızda teşekkürü borç biliyorum. İnşallah bizden sonra gelecek nesillere daha güzel ormanla bırakırız. Bütün dinlerin cennet tasvirlerinde yeşillikler, sular vardır. İnşallah bizde cennet yurdumuzu cennete çevirmek için elimizden geleni yaparız. Devletimizin kurucusu, Cumhuriyetimizin banisi de aynen öyle diyor. Yeşil görmeyen göz, göz zevkimden mahrumdur, diyor. Bu duygu ve düşünceler neticesinde çalışmalarımızın hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” ifadelerin kullandı.
Programa öğrencilerin ağaç dikimini nasıl yapacakları anlatılarak devam etti. 5.000 adet fidanın toprakla buluşması ile son buldu.
 

Bu haber 1003 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı
AKHİSAR 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI SATRANÇ TURNUVASI
AKHİSAR 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI SATRANÇ TURNUVASI