BOŞANMAYA DAİR!
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BOŞANMAYA DAİR!

Günümüzde artan boşanma sebeplerini, evlilik ilişkileri için çözüm arayan eşlerin başvuruda bulunduğu aile danışmanlığı hizmetlerini ve insan ilişkilerine dair her şeyi Özel Akhisar Hastanesi Psikoloji servisinden Uzman Psikolog Fatih Eyi ile konuştuk.

BOŞANMAYA DAİR!

Günümüzde artan boşanma sebeplerini, evlilik ilişkileri için çözüm arayan eşlerin başvuruda bulunduğu aile danışmanlığı hizmetlerini ve insan ilişkilerine dair her şeyi Özel Akhisar Hastanesi Psikoloji servisinden Uzman Psikolog Fatih Eyi ile konuştuk.

BOŞANMAYA DAİR!
18 Mart 2020 - 13:00

Günümüzde artan boşanma sebeplerini, evlilik ilişkileri için çözüm arayan eşlerin başvuruda bulunduğu aile danışmanlığı hizmetlerini ve insan ilişkilerine dair her şeyi Özel Akhisar Hastanesi Psikoloji servisinden Uzman Psikolog Fatih Eyi ile konuştuk. Kendini tanıtarak konuşmasına başlayan Eyi, Mersin Üniversitesi Psikoloji Bölümünü bitirdiğini Marmara Üniversitesinde Yüksek Lisans yaptığını, ayrıca İzmir Katip Çelebi Üniversitesi´nin Aile Danışmanlığı ve Aile Arabuluculuğu eğitim programını tamamladığını, çocuklarla ve yetişkinlerle görüşmeler yaptığını, evli ve bir çocuk babası olduğunu belirtti.
“Evlenmek zor bir karar boşanmak daha da zor bir karar. Ama aile danışmanına gelmek ise çok çok daha önemli bir karardır.”
Eyi, konuşmasına başlayarak, “Bireysel görüşmeler yapıyorum çocuklarla ve yetişkinlerle.  Bireysel görüşmeler kapsamında yaptığımız en sık görüşmelerden bir tanesi de aile ilişkileri. Aile danışmanlığına gelmeye karar vermek için evlenme kararından daha çok düşündüklerini görüyoruz. İlişkinin sorunlu olduğu süreçte bir aile terapistine gitmek, destek almak çok daha önem verilerek alınan bir karar.
“Önyargı İle Gelenlerin İlk Seansta O Düşünceleri Siliniyor”
Önyargı ile gelenlerin ilk seansta o düşünceleri siliniyor. Bizim o insana ulaşmamız için önemli olan aynı frekansı yakalamamış olmamız. Karşındaki bireyin belirli bir psikolojik farkındalığının olması gerekiyor. Bize gelen insanlarla terapi yapmamız için belli özelliklere sahip olması gerekiyor.
“Aile Danışmanlığına Gitmek Kolay Alınabilen Karar Değil”
Daha da zor olan şey ailede ilişkilerin yolunda gitmediği taraflara kabul ettirebilmektir. Bir evlilik sürecine karar verdiğiniz zaman hayat arkadaşınız ile sizi nasıl bir sürecin beklediğini, toplumsal ritüelleri örf adetleri zaten bilirsiniz. Söz nişan kesimi nikah kına düğün gibi… Boşanacağınız zaman da sizi nasıl bir işlem sürecini beklediğini bilirsiniz. Avukat mahkeme günü duruşma velayet vs gibi. Ama ilişkimiz yolunda gitmiyor biz aile danışmanlığına gidip bunu konuşalım demek daha önce şahit olmadığımız bilmediğimiz bir yol. İnsanların bu kararı kolay alamamalarının sebebi bireysel değişim gerektiriyor olmasıdır. Aile içerisine baktığımız zaman temel sorunların kaynağı bireysel rollerin ve sorumlulukların tam anlamıyla yerine getirilmemiş olmalarıdır. Bunlar yerine getirilmiyorsa bu bir değişim gerektirecektir. Kişi değişimin radikal ve yerinde zamanında olması gerektiği inancı ile gelmekte zorlanıyor ve savunmaya geçiyor. Eşine sen git benim bir şeyim yok diyebiliyor. Evlenmek ile kıyaslarsanız aile danışmanlığına gelmek karar vermek çok daha önemli bir hale geliyor.
“Mahremiyet Sınır İhlallerinin Evliliğe Zarar Verdiğini Gözlemliyoruz”
 Çünkü bazı şeyleri kabullenmeyi değiştirmeyi sorumluluk almayı beraberinde getiriyor aile danışmanlığı. İnsanlar neden boşanıyor dersek geleneksel aile düzenini modernize ederek yürütmeye çalışmak en temel karmaşa kaynağımız. Bir yanımız klasik aile düzenini korumaya çalışıyor bir yanımız modern eşitlikçi düzeni sağlamaya çalışıyor. Bu durumda sınırlar çok karmaşıklaşıyor. Kişilerin mahremiyetleri zarar görebiliyor. Bir yandan geleneksel bakış açın var ama flört ederek evleniyorsun evlendiğin kişinin ailesi geleneksel aile yapısına sahip. Ve senin evindeki sınırları ihlal etmeye yönelik tepki ve davranış içerisindeler. Başlangıçta bunun bir geçiş süreci olduğuna inanıyoruz ancak geçmiyor. Buna bağlı olarak da mahremiyet sınır ihlallerinin evliliğe zarar verdiğini gözlemliyoruz.
“Kişi Bireysel Gelişim Kapsamında Mutlu Olmaya Çalışıyor”
Boşanmanın kişilere etkisi yani boşanmaktan ziyade kişinin bireysel gelişimi bize göre önemlidir. Kişi bireysel gelişim kapsamında mutlu olmaya çalışıyor ve bu mutluluğunu engelleyen bir evlilik sürecinde ise öncelikle bu süreci değiştirmeye çalışıyoruz. Bunun engel teşkil etmeyeceğini karşılıklı yardımlaşarak da mutlu olabileceğimizi atacağımız adımları birbirimize destek olmak için atacaklarını öğrendikleri zaman çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkıyor.
“Boşanma Kararı Kişinin Daha Çok…”
Boşanma kararı kişinin daha çok duygu, düşünce ve davranışların baskılandığı, yaşam alanının sınırlandığı, hissettiklerinin anlaşılmadığı, düşüncesini ifade edemediği, ifade ettiğinden çok eleştirilip hor görüldüğü bir noktada ortaya çıkıyor. Evlilik artık bir danstan ziyade ayak basma yarışına dönmüş, çiftler eş olmaktan ziyade aynı evi kullanan pansiyon sakinleri haline gelmiş ise boşanma kelimesi dillendirilmeye başlanıyor. Haliyle o dönemde eşler ile yaptığımız görüşmelerde yaşam alanının evrensel bir hak olduğunu bunun sınırlandırılmasının nedenini kaygılarını korkularını konuşarak çözümlemeye çalışarak süreci yürütüyoruz.
“Asıl Sorun Boşanma Sonrası Nasıl Planlama Yapılacağının Bilinmemesi”
Sağlıklı bir boşanma süreci boşanma sonrası planlama ile olacak bir şeydir. Bu planlama ile çocuklar varsa onların eğitimi, sağlığı ve benzeri konularla ilgili kim yetkili olacak, kim karar verecek, acil durumlarda nasıl bir yol izleyeceğiz gibi sağlıklı bir planlama yapılırsa sağlıklı bir boşanma olur. Boşanmak normal bir süreç asıl sorun boşanma sonrası nasıl davranılacağının bilinmemesi. Genelde çocuklar arada kalıyor. Anne ya da baba tarafına gittiğinde farklı bilgiler ile donatılıyor. Bu sebeple duygusal bütünlüğünü sağlayamamış ve duygusal dengesi yerinde olmayan bireyler yetiştirmiş oluyoruz maalesef. Onun yerine aslında her iki tarafında bunun hayırlı bir neticeye sebep olması niyetiyle bu süreci tamamlaması daha doğru olur. Çocuklara karı koca olarak anlaşamadıklarını lakin anne baba olarak rollerinin devam ettiği, tutarlı bir şekilde onlara ebeveynlik yapmaya devam edecekleri davranışlarla gösterilmelidir. Bu da daha iyi sonuçlar yaratacaktır.
“Rolleri, Sorumlulukları Ele Almamız Lazım”
Ayrıca boşanma sebeplerinde rolleri, sorumlulukları ele almamız lazım.  Kadın ve erkeğin birbirinin doğasını iyi anlaması gerekiyor. En temel neden evlilikte bireysel sınırların ihlal edilmesidir. Bir diğer ise eşler arasında sorumluluk ve rollerin yerine getirilmemesidir. Kadın erkeğe de annelik yapmaya başlayınca bu erkeğin sınırlarını ihlal eden bir durumdur. Erkek açısından da kadına yanlış imalarda bulunması, onu insan içinde hor görerek eleştirmesi ile de çatışmalar ortaya çıkıyor. Erkek zaman zaman eşinin insan içindeki zarafet ihtiyacını hiçe sayabiliyor. İnsan içinde her şeklide eşler birbirlerini onure etmelidir.
“Boşanma Kayıptır Aslında Bir Yas Sürecidir”
Boşanma kadın ve erkekte neden boşanıldığına göre bir etki bırakır. Kişi bireysek olarak karakterinin getirdiği duygu ve düşünceleri yaşayamıyorsa evlilikte boşanma çok mutluluk verici bir şeye dönüşebilir. Boşanma kayıptır aslında bir yas sürecidir. Kaybettiğiniz kişinin hayatınızdan çıkması ile beraber ne kadar öfkeli de olsanız bir kayıp yaşadığınızı kabul etmek gerekiyor.
“Çünkü Tamamlanmamış Bir Duygu Alışverişi Var”
Oysaki biz daha çok boşanmada öfke boyutunda takılıp kalıyoruz. Ve bu da bize bir kayıp yaşadığımızı düşündürtmüyor. Böylece eşlerin boşanmayı anlaması daha geç zaman alabiliyor. Çünkü tamamlanmamış bir duygu alışverişi var.
“Tabi Ki Aldatan Kişi Hatalıdır”
Aldatma olayına değinecek olursak burada önemli olan kişinin bunu ne örüntüde yaptığıdır. Yani kişi ne sıklıkla bunu yaşıyor. Başından beri böyle bir huyu varsa o zaman evlilik neden bu şeklide yapıldı. Neden bugüne kadar devam ettirildi buna bakarız. Ama 17 yıllık bir evlilikte ilk defa ortaya çıkan bu duruma ben tipik bir aldatma olarak bakmıyorum. Tabi ki aldatan kişi hatalıdır. Ama buradan bireysel psikolojik ihtiyaçlar ön plana çıkmış olabilir.  Yani burada evlilikteki roller ve sorumluluklara bakmak gerekir. İpin nerden koptuğunu bulup orayı onarırsan ip bir daha aynı yerden kopmaz. Duygusal çaresizliğe bağlı olarak çıkıyor ve buna müdahale edildiğinde gelişmek için fırsat olduğunu düşünmeleri, görmeleri eşlerde büyük bir değişim yaratıyor. Doğru mudur yapılan değildir kesinlikle kabul etmiyoruz. Aldatmanın kesinlikle büyük bir hata olduğunu farkındayız. Fakat bu bir hata ama hata hangi koşullarda yapıldı, hatanın önüne geçmek için neler yapabiliriz. Bize göre bu anlamda atacağımız adımlar çok önemlidir. Tabi ki eşler de buna ihtiyaç duyuyorsa. Unutmamak gerekir ki aldatmanın hiçbir makul gerekçesi olamaz. Fakat eşler ilişkilerindeki çeşitli sorunlar nedeniyle bu durumun yaşandığını düşünüyorsa o noktada devreye giriyoruz.
“Boşanma Da Bir Kültürdür”
Boşanma da bir kültürdür aslında yurtdışında bununla ilgili çok sorun yaşanmıyor. Biz çiftlerin kararlarını değiştirmesini sağlayacak konumda değiliz daha çok durumlarını anlamalarını, hayatlarına dair başka seçeneklerinde olduğunu görmelerini sağlamak için varız.
“Aile Danışmanlığı Gelmek İse Çok Çok Daha Önemli Bir Karardır”
Evlenmek zor bir karar boşanmak daha da zor bir karar. Ama aile danışmanlığı gelmek ise çok çok daha önemli bir karardır. Aile danışmanlığı için gelen insanlar geliş sebeplerinde ilk yaşadıkları sorunlar ile geliyorlar. Başlangıçta görülen sorun ne ise bunun üstünün örtülmemesi zamana bırakılmaması çözülmesi gerekiyor.  Biz de eşlere karakter analizi yaparak birbirlerine uyumu oldukları ve olmadıkları noktaları onlar ile konuşup bilgilendirme yapıyoruz. Bazı şeyleri ortaya çıkmadan da çözümleyebiliyoruz.” Dedi.

Bu haber 394 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!