ÇANAKKALE ZAFERİNİN 109’UNCU YILDÖNÜMÜ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 109'UNCU YILDÖNÜMÜ

Türk’ün Destanı Akhisar’da Anıldı 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Akhisar’da da anma programı düzenlendi.

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 109'UNCU YILDÖNÜMÜ

Türk’ün Destanı Akhisar’da Anıldı 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Akhisar’da da anma programı düzenlendi.

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 109'UNCU YILDÖNÜMÜ
18 Mart 2024 - 15:07
Reklam

Türk’ün Destanı Akhisar’da Anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Akhisar’da da anma programı düzenlendi. Akhisar Şehitliğinde düzenlenen anma programı sırasıyla; Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Akhisar Temsilciliğinin çelenk sunumuyla başladı. Akabinde saygı duruşunda bulunulup saygı atışının gerçekleştirilmesinin ardından İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Hava Meydan Komutanlığı Hava Piyade Üsteğmen Yunus Arı gerçekleştirdi.

Üsteğmen Arı konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, sayın protokol üyeleri, değerli şehit aileleri, kahraman gaziler ve saygıdeğer Akhisarlılar,

Bugün, bağımsızlığımızın timsali, milletimizin vatanı uğruna sergilediği fedakârlığın ve kahramanlığın bir destanı olan Çanakkale Zaferi’nin 109’uncu yıldönümünün gururunu ve aziz şehitlerimize karşı olan vefa görevimizi yerine getirmenin onurunu bir kez daha yaşıyoruz. 

Ayrıca bugün, siperler arasındaki mesafenin sadece birkaç metre ve ölümün kaçınılmaz olduğu bir muharebede, öleni görüp kısa bir süre sonra kendisinin de öleceğini bildiği halde en ufak bir duraksama göstermeden, yılmadan savaşarak, milletimizin sarsılmış özgüven duygusunu yeniden kuvvetlendiren Çanakkale ruhunun oluşturduğu gündür.

Türk tarihinin dönüm noktalarından birini oluşturan; Çanakkale Savaşı yalnız Türk tarihini değil aynı zamanda dünya tarihinin de önemli cephelerinden biri olmuştur. Türk askerinin, erinden en üst komutanına kadar savaşın her safhasında gösterdiği dillere destan başarısı, milletimizin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisinin yanı sıra, harp sahasında düşmanından bile esirgemediği merhameti ve şefkati tüm insanlara örnek olmuştur.

Çanakkale Savaşları; bir varlık mücadelesi, bir kahramanlık abidesi olarak tarihteki şanlı yerini almıştır. Yine bu zafer, ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir askeri dehanın tarih sahnesine çıkmasına vesile olmuştur.

Vatanı ve istiklali için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan aziz Türk Milletinin albayrağa sarılı kınalı evlatları, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi; 1950 yılında Güney Kore’de, 1974 yılında ise Kıbrıs Barış Harekatı’nda Kıbrıslı Türk kardeşlerinin canlarına ve namuslarına olan düşmanca saldırının bertaraf edilmesinde etkin rol oynamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasını sağlamak maksadıyla 1984 yılından bu yana iç güvenlik harekat bölgesinde, sınır ötesi operasyonlarda ve 15 Temmuz’da, bölücü terör örgütü mensuplarına karşı mücadele sürdürülmüş ve sürdürülmeye devam etmektedir.

Değerli konuklar; Şimdi de aziz şehitlerimizin bizlere bıraktığı kutsal emanetler olan, değerli şehit ailelerine hitap etmek istiyorum.

Değerli şehit aileleri;

Müsterih olunuz. Onlar, üzerinde sonsuza dek özgürce yaşayacağımız kutsal vatanımız uğruna şehit oldular. Bizlere varlığı ile her zaman güven ve gurur veren özgür bir vatan ve Türk Silahlı Kuvvetlerini miras bıraktılar. Bu vatan için yaşadılar ve bu vatanın kalbine gömüldüler. Bugün güzel yurdumun her köşesinde bütün milletimiz, onları sevgi ve saygıyla yaşatıyor, minnet ve rahmetle anıyor.

Aziz şehitlerimiz!

Kahraman savaşçılar olarak, vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü uğrunda canlarınızı verdiniz. Bizlere emanet ettiğiniz bu bağımsız ülkenin semalarında ebediyyen dalgalanacak olan ay yıldızlı bayrağımız altında ruhunuz uyusun.

Biliniz ki; tertemiz kanlarınızla suladığınız kutsal vatanımız, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karada, denizde ve havada en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Bu uğurda bizlerde sizler gibi, vatanın asker yeminine sadık, yılmaz ve yenilmez bekçileri olarak gerektiğinde canımızı seve seve feda etmeye hazırız. 

Bu kutsal vatanı bize emanet eden başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anarken, vatanı uğruna şehadet mertebesine ulaşan, canlarını bayraklaşan vatan topraklarına feda eden bütün aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Ruhunuz şad olsun.” dedi.

Üsteğmen Arı’nın akabinde Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Akhisar Temsilciliği Başkanı Himmet Ilıcak sözü alarak konuşmasını yaptı.

Gün ile ilgili mesajların okunmasının ardından şehitlik defteri Akhisar Kaymakamı Murat Kütük tarafından imzalandı.

Program Akhisar İlçe Müftülüğünce Kur’an-ı Kerim okunması ve şehitlerimizin ruhuna dua edilmesi ile sürdü.

İlçe protokol mensuplarının şehit mezarlarını ziyareti ile Akhisar Şehitliğinde düzenlenen program noktalandı.

 Haber Kaynak : Akif ÖZALP
 

Reklam
Reklam
Bu haber 1475 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜKŞEHİR’İN AKHİSAR PROJELERİ HIZ KAZANDI
BÜYÜKŞEHİR’İN AKHİSAR PROJELERİ HIZ KAZANDI
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı
Söğütlü Mahallesi'ne Ek Kanalizasyon Hattı