HIZLI’dan BASIN AÇIKLAMASI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HIZLI’dan BASIN AÇIKLAMASI

ÜRETİCİLERİMİZ KURU ÜZÜMLERİNİ DEVLETİMİZİN AÇIKLADIĞI TABAN FİYATIN ALTINDA ELDEN ÇIKARMASIN

HIZLI’dan BASIN AÇIKLAMASI

ÜRETİCİLERİMİZ KURU ÜZÜMLERİNİ DEVLETİMİZİN AÇIKLADIĞI TABAN FİYATIN ALTINDA ELDEN ÇIKARMASIN

HIZLI’dan BASIN AÇIKLAMASI
17 Eylül 2021 - 17:11
Reklam

Üreticilerin kuru üzümlerini bakanlığın açıkladığı taban fiyatın altına elden çıkarmamaları konusunda uyarıda bulunan Manisa Ak Parti İl Başkanı Salih Hızlı, kuru üzüm bedellerinin 7-10 gün içerisinde ödeneceğini açıkladı.
AK Parti İl Başkanı Salih Hızlı’nın yaptığı yazılı açıklamada, TMO’nun son 3 yıldan beri kuru üzüm alımı gerçekleştirdiği, bunun üreticilerimiz için bir güvence ve gelir sigortası gibi değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“TMO hububat ve bakliyatta yürütmüş olduğu yoğun faaliyetlere ilave olarak Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin de destek ve katkılarıyla çekirdeksiz kuru üzüm alımı için görevlendirilmiştir.
Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından yapılan planlamalar ile son 3 yıldan beri TMO üzerinden kuru üzüm alımı gerçekleştirilmektedir. Kuru üzümde alım yapılması ve fiyat açıklaması üreticilerimiz için bir güvence ve gelir sigortası gibi değerlendirilmelidir.
Bilindiği üzere kuru üzüm, yurt içi tüketiminden ziyade ihracat amaçlı üretilen önemli bir tarım ürünüdür. TMO alım fiyatı açıklarken; ürün maliyeti, yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki gelişmeleri dikkate almaktadır.2020 yılı hasat döneminde yurtdışı kuru üzüm piyasası 2000 Dolar civarında iken,  sezon içerisinde salgın döneminin etkisi ile tüketimiz azalması, diğer rekabetçi ülkelerin düşük fiyatlarla satış yapmaları dolayısıyla yurtdışı piyasaların ton başına yaklaşık 200 Dolar gerilediği görülmektedir.
Kuru üzümde üreticiler tüccarın insafına bırakılmamıştır. Geçtiğimiz yıl piyasa şartlarına göre belirlenen alım fiyatı bu yıl da piyasa gerçekleri dikkate alınarak belirlenmiş ve üretici için referans olacak alt fiyat ilan edilmiştir.
TMO tarafından açıklanan alım fiyatı, çekirdeksiz kuru üzümün bu fiyatın altında işlem görmesini önlemek amacıyla belirlenmiş bir taban eşik fiyattır. Belirlenen alım fiyatı, üreticilerimizin ürünlerini bu fiyatın altında satmasını engellemek için açıklanmıştır.
Hali hazırda üreticilerimiz randevularını alarak TMO alım noktalarına ürünlerini teslim etmektedir. Üreticilerimizin tercihlerini TMO’dan yana kullanmaları memnuniyet vericidir. Randevusunu alan çiftçi sayısının bugün itibariyle 3000 kişiyi, tonaj olarak da 22 bin tonu geçmiş olduğu bilgisi mevcuttur.
Üreticilerimizin 11.00-11.50 TL/Kg fiyatlarla tüccarlara kuru üzüm satışı yaptıkları açıklamaları yapılmaktadır. Üreticilerimize çağrımız kesinlikle devletimizin belirlemiş olduğu taban fiyatın altında ürünlerini elden çıkarmamalarıdır.
TMO kendisine arz edilen çekirdeksiz kuru üzümün tamamını satın almak için gerekli olan her türlü hazırlığı yapmıştır. TMO alımında herhangi bir tonaj sınırlaması söz konusu değildir.  Bu kapsamda;

  • TMO alım nokta sayısı artırılmıştır. Haftanın 6 günü alım yapılmaktadır.
  • 1 çuval için 500 gram alınan dara, bu yıl 300 grama düşürülmüştür.
  • Ürün bedelleri rutin olarak en geç 21 gün içerisinde ödeneceği belirtilse de Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin talimatlarıyla bu ödemeler 7-10 günde yapılacaktır.
Ayrıca TMO alım noktalarında ürün teslim edecek üreticilere her türlü kolaylık sağlanacaktır. Kuru üzüm üreticilerimizin emekleri üzerinden siyası propaganda yapanlara itibar edilmemelidir. Son 3 yılda devletimizin kuru üzüm üreticilerimize sahip çıktığı gerçeği gözardı edilerek, hiçbir şey yapmadan üreticiye sahip çıkıyormuş gibi açıklama yapan siyasilerin çiftçilerimizin nezdinde hiçbir itibarlarının kalmadığı net olarak görülmektedir.
Bu gibi siyasi anlayışa en güzel cevabı, ürünlerini devlet kurumu olan TMO ya veya belirlenmiş fiyatın altında tüccar kesimine satış yapmayarak üreticilerimizin verdiklerini görüyoruz.”
 
 

Bu haber 667 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akhisarlı Üreticiler Su Sıkıntısı Çekmeyecek
Akhisarlı Üreticiler Su Sıkıntısı Çekmeyecek
Okullar ne zaman kapanacak? Karneler verilecek mi?
Okullar ne zaman kapanacak? Karneler verilecek mi?