MESANE (İDRAR KESESİ) TAŞLARI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

MESANE (İDRAR KESESİ) TAŞLARI

Özel Akhisar Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Cemil Öztürk Bilgilendiriyor;

MESANE (İDRAR KESESİ) TAŞLARI

Özel Akhisar Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Cemil Öztürk Bilgilendiriyor;

MESANE (İDRAR KESESİ) TAŞLARI
31 Ekim 2019 - 09:05

Özel Akhisar Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Cemil Öztürk Bilgilendiriyor;
 
Mesane (idrar kesesi) içinde yer alan taşlara, taş benzeri kalsifikasyonlara mesane taşları diyoruz. Mesanede taş varsa akla gelen ilk ihtimal: idrar boşaltım problemleri. Peki nedir bunlar? Prostat hastalığı. İdrar yolu darlıkları. Anatomik bozukluklar. Mesanede yabancı cisim. Geçirilmiş operasyonlara ait dikiş materyalleri. Mesanede kronik enfeksiyon. Elbette bunlarla bitmiyor. Liste uzayıp gidiyor. Gelişmiş ülkelerde mesane taşlarına daha nadir rastlanıyor. Nedeni açık: bu ülkelerde idrar yolu hastalıkları çok daha iyi tedavi ediliyor. Mesane taşları özellikle çocuk yaşlarda kötü bakım ve beslenmeye bağlı oluşuyor.
Erkeklerde prostat büyümesi idrar akımını engelleyerek mesaneye gelen böbrek taşlarının düşmesini önler, mesanede sıkışan taşlar üzerine yeni katmanlar biriktikçe zamanla çok büyük boyutlara gelebilir.   
Kadınlarda mesane sarkması(sistosel),barsak sarkması(enterosel) oluşumları, geçirilmiş bazı cerrahi işlemler durağan idrara yol açarak mesanede taş oluşumuna neden olabilir.
Çocuklarda görülen mesane taşlarının nedenine ilişkin açıklamayı aktaralım: fosfat fakiri yiyecekler amonyum atılımını arttırıyor, oksalattan zengin sebzeler çok tüketiliyor, hayvansal gıdalar aşırı alınıyor, sitrat düzeyi azalıyor. Sonuç: dev gibi mesane taşları.
Omurga yaralanmalı hastalardaki mesane boşaltım problemleri taş oluşumuna neden oluyor. Mesane taşı tüm mesaneyi dolduran dev bir kitle biçiminde olabileceği gibi, mesane içine dağılmış ufak parçalar halinde, ancak çok sayıda da olabilir. 
Belirtiler
Mesane taşları hiç belirti vermeyebilir. Ancak çoğu hastada karın alt kısmında ağrı, idrarda yanma, kesik idrar yapma, sık idrara çıkma, idrara başlamada zorlanma, gece idrara kalkma veya idrarın tamamen kesilmesi gözlemlenebilir. Çocuklarda geceleyin altını ıslatma görülebilir. İdrarda kan olabilir. Penis ucunda, yumurtalıklarda,kasıkta ağrı hissedilebilir. Mesane taşları idrar yolu enfeksiyonlarına neden olur.
Mesane taşlarını tanımada radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılıyor. Direkt film, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi yada sistoskopi yöntemleriyle tanı kesinleşiyor. Ayırıcı tanıda mesanede yer alan kan pıhtılarını, üzeri kireçlenmiş mesane tümörlerini dikkate almak kritik önem taşıyor.  Mesane taşları uzun süre mesanede kalırsa, uygun biçimde tedavi edilmezse mesane içinde tümör oluşturabilir.
Nasıl Tedavi Ediliyor?
Tedavi sürecinde taşı oluşturan nedeni ortaya çıkarmak (ve sorunu gidermek) önemli.Örneğin sebep prostat büyümesi ise prostata da müdahale edilmesi gerekiyor. Mesane taşı tedavisinde sistoskopi (endoskopik-kapalı yöntem) en yaygın en etkili kullanılan yöntemlerden.Lokal anestezi ile yapılarak hasta aynı gün evine dönebiliyor. Açık operasyon nadiren uygulanıyor. O da çok büyük taşlar için.Vücut dışından taş kırma (ESWL) yöntemi mesane taşlarında başarısız oluyor.  
Detaylı Bilgi ve Randevu için 0236 404 0 404
 

Bu haber 909 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!