ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI!
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI!

Akhisar’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Milli Egemenlik Meydanında Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI!

Akhisar’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Milli Egemenlik Meydanında Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI!
24 Kasım 2021 - 13:09
Reklam

Akhisar’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Milli Egemenlik Meydanında Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı.
Saat 09.30’da sunuculuğu Ali Şefik Ortaokulu Öğretmeni Aylin Koçana’nın yaptığı tören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konması ile başladı. Hemen ardından da saygı duruşu ve akabinde Ali Şefik Ortaokulu Müzik Öğretmeni Sema Erdemir’in yönetiminde Akhisar belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunması ile tören sona erdi.
Sunuculuğunu Ali Şefik Ortaokulu Öğretmenlerinden Selin Ortaç ve Fuat Gürler’in yaptığı saat 10.00’da Belediye Park İçi Kültür Salonunda devam eden kutlama programı saygı duruşu ve yine aynı okulun öğretmenlerinden Zehra Cansu Beyinli’in yönetimindeki İstiklal Marşının okunması ile başladı.
Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yaptı. Erdem; “Sayın Kaymakamım ;Garnizon Komutanım; Belediye Başkanım; protokolümüzün çok kıymetli üyeleri; kıymetli basın mensupları, değerli misafirlerimiz; Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yarına hazırlarken hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan ömrünü hayallerini bu ülkenin evlatlarına adayan değerli öğretmen arkadaşlarım; 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programına hoş geldiniz, şerefler verdiniz.Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek,
Ağaç dik on yıl sonrası ise tasarladığın,
Ama yüz yıl sonrası ise düşündüğün, insanı eğit. Çünkü yıllara, asırlara, çağlara ve çağlar ötesine damga vuran eğitimcilerdir. Çünkü;Mevlana’yı,Yunus Emre’yi,Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Ahmet Yesevi’yi, Mimar Sinan’ı yetiştiren öğretmendir.Alpaslan-ı,Fatih’i,Yavuz’u,Süleyman’ı,Abdülhamit’i ,Mustafa Kemal’i yetiştiren öğretmendir. Nurettin TOPÇU’ nun deyimiyle ; öğretmen sadece bir memur değildir; İnsanoğlunu beşikten mezara götürüp teslim eden; Dünya’nın en büyük mesuliyet sahibi insanıdır öğretmen.Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün deyimiyle eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkardır öğretmen.Bizim anlayışımızda Al bayrağın dalgalandığı her yerde medeniyet ve merhamet güneşidir. Almadan veren, kibirlenmeden gurur duyan, gösteriş yapmadan paylaşan; karşılıksız sevebilendir öğretmen.
Sırtımızda yük ağır; Sorumluluk çok; beklenti fazladır.
O zaman değerli öğretmenim;
Zaman alacak biliyorum ama;
-Gökyüzünün öğrencisi olmadan; yeryüzünün öğretmeni olunamayacağını öğret onlara;
-Helal bir liranın , haram beş liradan büyük olduğunu öğret;
-Hayal etmeyi öğret onlara;
-Maddi konularda elindeki ile yetinebilmenin en büyük zenginlik olduğunu;
-Bilimden,ilimden fenden,öğrenmekten mahrum kalmanın en büyük fakirlik olduğunu öğret;
-Çalışanın,iş yapanın hata yapabileceğini;
-Hata yapmanın hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret;
-Kıskançlıktan uzaklara yönelt onları;
-Başarıyı takdir etmeyi; kazananı alkışlamayı  öğret;
-Tüm insanları dinlemesini öğret onlara;
-Ancak kendi kulaklarıyla duymayı, kendi gözleriyle görmeyi ve kendi akıllarıyla düşünmelerini;
-Başkalarının kuklası olmamayı da öğret;
-Eğer yapabilirsen ; üzüldüğünde bile nasıl gülümseneceğini öğret onlara;
-Ve gözyaşlarında hiçbir utanç olmayacağını öğret;
-Başkalarının gözyaşlarını silebilmeyi öğret;
-Onlara kuvvetlerini ve beyinlerini en büyük fiyatı verene satmasını;
-Fakat hiçbir zaman kalplerine ve ruhlarına fiyat etiketi koymamalarını öğret;
-Ve haksızlıklar karşısında haklı olduğuna inanıyorsa;
-Dimdik dikilip savaşmasını öğret…
-Adam gibi adam olmayı öğret ÖĞRETMENİM….
Bu vesilesi ile mesleğine yeni başlayan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz diyor; emekli olan meslektaşlarımıza bundan sonraki hayatlarında sağlık ,huzur ve hayırlar niyaz ediyorum. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere şehit olan ve ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Bu anlamlı günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyor; selam ve saygılarımı sunuyorum.” Dedi.
Ali Şefik Ortaokulu Müzik Öğretmenleri Zehra Cansu Beyinli ve Sema Erdemir Öğretmenim Ben adlı şarkıyı seslendirmeleri ile devam eden program emekli öğretmen Ali Akdere’nin konuşması ile devam etti. Akdere; “Sayın Kaymakamım, Sayın Cumhuriyet Başsavcım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İ.M.E Müdürüm, Sayın Daire Amirlerim, Okul Müdürlerim, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Kıymetli Misafirler, Sevgili Öğrenciler….  Bu anlamlı günde emekli öğretmenler adına söz almış bulunmaktayım. Bu mesleğe yeni başlayacak olan aktif çalışan, emekli olan tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarım.Dârı bekaya uğurladığımız öğretmenlerimize ve görev başında şehit olan arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Sözlerimi vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un sözleriyle başlamak istiyorum. Muallimim diyen olmak gerektir İmanlı; edepli, Sonra liyakatli, sonra vicdanlı. Bu dördü olmadan olmaz: vazife, çünkü büyük. Evet, ben öğretmenlik mesleğine yani bu büyük vazifede 38 yıl çalışmanın gururunu taşıyorum. Bu hizmetin 23 yılı Akhisar’da geçti. Akhisar benim ikinci vatanım oldu. En son 02.01.2021 tarihinde 100.Yıl Ortaokulu’nda Okul Müdürü olarak görev yaptım. Emekli oldum.  Eğitim-Öğretim uzun zaman ve emek gerektiren bir uğraşıdır. Meyvesi yıllar sonra çıkar. Öğretmenlik hayatımda binlerce öğrenciyle buluştum. Öyle güzel bir buluşma ki! Bu gün onlardan bazıları milletvekili-mimar-doktor-hemşire-hâkim-öğretmen. İşte bu başarının arkasında 3 saç ayağını hep gördüm. Öğretmen-aile –okul sağlam, dengeli ve uyum içerisinde tutmanın güzelliğini yaşadık.    
 İyi kilerle dolu bir ömür bağış eden öğretmenlik mesleğimde hiç pişmanlık duymadım. Tüm zorluklar içinde çözüm yolları aradım. Derdimin içinde dermanımı buldum.   
Arkadaşlar bu zamanda öyle öğretmenlere ihtiyaç vardır ki! Değil dünya menfaatini, ahiret menfaatini dahi gayeyi hayle etmeli. Yaşantısıyla örnek olmalı. Mesleğe yeni başlayan öğretmen arkadaşlarıma bir –iki küçük tavsiyem olacak. Her işin başı sevgi, şefkat, merhamet olduğunu unutmayın. Adaleti elden bırakmayın çözüm odaklı olun. Tenkit değil; takdir dilini kullanın. Yunusun insan sevgisiyle, Mevlana’nın hoşgörüsüyle, Hacı Bektaş’ı Veli’nin birlik çağrısıyla yaklaşın. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda Eğitim-öğretimin temel esasları belirtilmeli. Orada belirtilen şu hususlar özellikle dikkatimizde kalmalı. Öğrencilerimizin milli-manevi değerlerine bağlı vatanını milletini seven istidat ve kabiliyetlerine göre meslek edinilmesi önemi ruh ve beden sağlığı yerinde olan dünya hayatının gerçekleriyle uyumlu bireyler olması gerekliliği vurgulanmıştır. Ben burada M. Kemal Atatürk’ün bu husustaki sözleriyle konuşmama son veriyorum. "Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istikbaline, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir." dedi. Öte yandan Öğretmenler arası yarışmalarda dereceye giren öğretmenlere protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi. Şiir yarışmasında birinci olan Hülya Çap Arıcı şiirini okuyarak dinleyenlere keyifli anlar yaşattı. Yıl içerisinde emekli olan eğitim çalışanlarına hizmet şeref belgelerinin verilmesi ile süren program Ali Şefik Ortaokulu 24 Kasım Öğretmenler günü koro ve oratoryosu ile sona erdi. 
 
 
 
  
 

Bu haber 473 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akhisarlı Üreticiler Su Sıkıntısı Çekmeyecek
Akhisarlı Üreticiler Su Sıkıntısı Çekmeyecek
Okullar ne zaman kapanacak? Karneler verilecek mi?
Okullar ne zaman kapanacak? Karneler verilecek mi?