CANLI HAYVAN İTHALATI TAM GAZ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

CANLI HAYVAN İTHALATI TAM GAZ

Kurban bayramı öncesi sahte veteriner sağlık sertifikaları ile canlı hayvan ithalatı yapıldığının tespit edilmesi

CANLI HAYVAN İTHALATI TAM GAZ

Kurban bayramı öncesi sahte veteriner sağlık sertifikaları ile canlı hayvan ithalatı yapıldığının tespit edilmesi

CANLI HAYVAN İTHALATI TAM GAZ
04 Aralık 2019 - 16:12

Kurban bayramı öncesi sahte veteriner sağlık sertifikaları ile canlı hayvan ithalatı yapıldığının tespit edilmesi kamuoyunda büyük yankı uyandırmış ve tepkiye neden olmuştu. Bu süreçte tarafıma çok sayıda şikayet geldi ve gelmeye de devam ediyor.
Belge sahteciliğine konu şirketin canlı hayvan ithalatına devam ettiği, bazı hayvancılık işletmelerine besilik sığır ithalatı izni için kapasitelerinin üzerinde kontrol belgesi düzenlendiği, bu yolla ithal edilen hayvanların izin verilenler dışındaki illere ve işletmelere gittiği, eksik belgelerle canlı hayvan getirilen gemilerin liman açıklarında günlerce beklediği sonra hayvanların gümrüklerden giriş yaptığı gelen şikayetler arasındadır.
Bu konu Bakanlığınız bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun 13.11. 2019 tarihli toplantısında da gündeme gelmiş “Bugün itibarıyla besilik hayvanlarla ilgili de frene komple basmış durumdayız. Tabii ki biz bu konuda tamamen frene bastık, 26 Ekim itibarıyla yeni kontrol belgesi vermiyoruz” dediğiniz Meclis tutanaklarına yansımıştır.
Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3.Tarım ve Orman Şurası’nın kapanışında; “zorunlu olmadıkça besilik hayvan ve et ithalatı yapılmayacağını Kasım ayından itibaren besilik hayvan ithalatı için taleplerin kabul edilmediğini ve 2020 yılında da bunun devam edeceğini” söylemiştir.
Fakat verilen bu sözlere rağmen, 26 Ekim 2019 tarihinden sonra çok sayıda kontrol belgesi verildiği görülmüştür. Bakanlığınıza başvuruda bulunan çok sayıda firma ithalat izni için beklerden bazı özel şirketlere 31 Ekim 2019 tarihinden başlayarak 20.11.2019 tarihine kadar (En son ZENET Hayvancılık Gıda San.Tic. A.Ş.’ne 1000’er başlık 4 adet Kontrol Belgesi) kontrol belgesi verildiği, verilenler arasında daha önce belge sahteciliğinde adı geçen firmanın da olduğu belirtilmektedir.
Bu firmaların aynı zamanda yabancı ülkelerde açtıkları şirketler ile ihracatçı oldukları dikkate alındığında birçok firma hem ihracatçı hem de ithalatçı durumundadır ki bu durum canlı hayvan ithalatının ne kadar sorunlu olduğunu göstermektedir.
Bunlara göre;
26 Ekim tarihi itibariyle yeni kontrol vermiyoruz demenize rağmen bu tarihten sonra kontrol belgesi verildiği görülmüştür. Bu tarihten sonra ithalat izni için kontrol belgesi verilen işletmeler hangileridir? Kontrol belgeleri ile ithalat izni verilen canlı hayvan sayısı ne kadardır ve bu belgelerle ne kadar canlı hayvan ithalatı yapılmıştır? 
2017-2018 ve 2019 yıllarında Ankara ve Kırşehir illerindeki hangi işletmelere kontrol belgesi verilmiştir. Bu işletmelerin kapasiteleri ve kontrol belgesi verildiği tarihte işletmede bulunan hayvan sayısı ne kadardır? 
İthal edilen besilik sığırların tüm resmi işlemlerinin izin verilen işletmeler üzerinden yapıldığı fakat hayvanların başka iller ve işletmelere gönderildiği iddiaları doğru mudur? 
Bazı hayvancılık işletmelerine kapasitelerinin üzerinde kontrol belgesi ile canlı hayvan ithalatı izni verildiği ve bu yolla belge ticareti yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda bir inceleme başlatılmış mıdır?   
Ağustos ayı başında sahte belgelerle canlı hayvan ithalatı yapan firmaya veya aynı kişilere ait başka şirketlere hala neden kontrol belgesi verilmektedir? 
 
 

Bu haber 307 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!