DİSK EMEKLİ-SEN’den basın açıklaması
Reklam
Reklam
Reklam

DİSK EMEKLİ-SEN'den basın açıklaması

Bugün TÜİK Temmuz- Aralık enflasyonunu %6,5 olarak açıkladı ve bu oran emeklilerin ücretlerine zam olark yansıtalacak. Böylece memur ve memur emeklilerine gelen ücret zammı

DİSK EMEKLİ-SEN'den basın açıklaması

Bugün TÜİK Temmuz- Aralık enflasyonunu %6,5 olarak açıkladı ve bu oran emeklilerin ücretlerine zam olark yansıtalacak. Böylece memur ve memur emeklilerine gelen ücret zammı

DİSK EMEKLİ-SEN'den basın açıklaması
07 Ocak 2020 - 13:12

Bugün TÜİK Temmuz- Aralık enflasyonunu %6,5 olarak açıkladı ve bu oran emeklilerin ücretlerine zam olark yansıtalacak. Böylece memur ve memur emeklilerine gelen ücret zammı %6.49 olacak. Tabii, inanırsanız! Çok değil, geçtiğimiz haftalarda, askari ücrete yapılan ve asgari ücretlerin yaşam hakkına açıkça saldırı olan zammın tartışması sürerken TÜİK bizi yine şaşırtmadı!
Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 162 lira 70 kuruş ve yoksulluk sınırı 7 bin 444  lira 62 kuruşken asgari ücretlilere yapılan zam ve bugün zam TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranları ortadadır.
Birileri, işçi sınıfının, kıt kaanat geçinerek patronlara, Hükümete boyun eğmesini istemektedir! Söylemiştik ve tekrar ediyoruz:
Biz bir an olsun yılgınlığa düşmeyeceğiz! Her kriz ortamında ilk iş patronlara teşvikler ve vergi indirimleri gibi yollarla arka çıkanlar; şimdi de emeklilere 100 küsur liralık zammları bir müjde olarak sunma gayretindeler. Gayret ediyorlar, ama çarşı-pazar alışverişinde her şey gün yüzüne çıkıyor. Temel gerksinim kalemlerin fiyatları her geçen gün artarken ve alışveriş sepetlerimiz gittikçe boşalırken partonların cepleri ödemedikleri primlerle, vergilerle aldıkları teşviklerleher geçen gün şişiyor! Nasıl paronları kızdırmamak için asgari ücretli işçileri açlık sıırının altında yaşamaya mahkum ediyorlarsa bizlerden de yıllarca verdiğimiz emeğin karşılığını çalmak için her yolu deniyorlar. İşçi sınıfına tam boy saldırıyı sürdürüyorlar; susup köşemize sinmemizi, sınıf mücadelesinden de emekli olmamızı bekliyorlar. Yok öyle yağma!
Biz, farklı işkollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş emeklilerin değeri her zam döneminde ortaya çıkıyor. Sesimizi kısmak için sendikamızı defalarca kapatıyorlar, biz inatla tekrar kuruyoruz. Tüm bunlar bizi emekli etmek için, üstelik işlerimizden değil; sınıf mücadelesinden! Biz sınıf mücadelesinden emekli olmayacağımızı tekrar tekrar haykırıyoruz! Haykırmaya devam edeceğiz! Bugün gelinen noktada, Hükümetin emeklilere yaptığı zam göstermiştir kitoplu sözleşmeli sendikal hak talebimiz çok yerinde, haklı ve meşru bir taleptir! İlan ediyoruz; biz hem asgari üçretli işçilere yapılan zulmün hem de bize görülen insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız. DİSK Emekli-Sen örgütlenmeye ve işçi sınıfı mücadelesini sürdürmeye devam edecektir! Taleplerimizden bir adım geri atmadan daha güçlü ve örgütlü bir şekilde mücadelemizin bayrağını yükselteceğiz! İnsan onuruna yaraşır bir ücret mücadelesinni kazanacağız; insan onuruna yaraşır bir yaşamı kendi nasırlı ellerimizle öreceğiz!
Kurtuluş yok tek başına!
Yaşasın DİSK!
Yaşasın Emekli-Sen!
Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

Bu haber 392 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Başkan Ergün Maden Şehitlerini Andı
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!
Doğa yürüyüşlerinde 10.hafta rota Karaköy parkuru oldu!