MEME KANSERİ NASIL TESPİT EDİLİR ?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Gen. Cerrahi uzm. Op. Dr. Aşkın Kadir PERÇEM

Gen. Cerrahi uzm. Op. Dr. Aşkın Kadir PERÇEM

Sağlık

MEME KANSERİ NASIL TESPİT EDİLİR ?

24 Ekim 2016 - 12:32

Meme kanseri kadınlarda 2.sıklıkla görülen ve 20-59 yaşları arasındaki kadınlarda en ölümcül kanser olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda yeni tanı konulmuş kanserlerin %29 unu oluşturur. 2013 de ABD’de 220 000  kadına  meme kanseri tanısı konmuştur ve 40,000 ini bu hastalıktan kaybedilmiştir. 1990’lara kadar kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni olarak görülmekteydi. 1980’lerde  her 15 kadından 1 inde meme kanseri görülmekte iken 2004 de her 8 kadından 1 inde görülmektedir. Bununla beraber ilerlemiş meme kanseri sayısı ve meme kanserine bağlı ölümler azalmıştır.

 

Meme Kanserinin Bulguları Nelerdir?

100 hastadan 25 inde tanı konulduğunda memede ele gelen kitle mevcuttur. Diğer bulgular Meme büyümesi veya asimetri , meme başı değişiklikleri; içe dönme veya meme akıntısı, meme cildinin ülserasyonu ve kızarıklığı, koltuk altında kitle  ve kas ağrısına benzeri ağrılardır.Buna rağmen hastaların %50 sinde meme şikayeti ve fiziksel bulgular yoktur. Memede görülen ağrılar sıklıkla iyi huylu meme rahatsızlıklarında görülür.

 

Kendi Muayenem Önemli midir?

Geçmişte kadınların kendi memelerini muayeneleri önerilmekteydi. Halen birçok kaynakta bu önerilmektedir.

Bazı meme kanserleri mamografide görünemeyebilir veya iki mamamografi çekimi sırasında ortaya çıkabilir.Kendini muayene yöntemi memedeki değişiklikleri ortaya koymakta faydalı olabilir. Uygulama tekniklerindeki yanlışlıklar ve hastaların duygu durumları tanıyı etkileyen dezavantajlardır.

 

Doktor Muayenesinin Önemi nedir ?

Meme kanserlerinin yaklaşık % 10 -20’si tarama sırasında mamografilerinde  görülmez. 20 yaşından başlayarak 2-3 senede 1 defa , 40 yaşından sonra senelik meme muayenesi önerilir. Kuşkulu lezyonlarda tanısal mamografi veya ultrasonografi yapılmalıdır. Kuşkulu, normal meme dokusundan veya basit kistten farklı bir görünüm varlığında meme biyopsisi uygulanmalıdır.

 

Risk Grubu Hastalar Hangi sıklıkla başvurmalıdır?

BRCA gen mutasyonu, ailede meme kanseri öyküsü, çocuklukta akciğer röntgeni öyküsü, geçirilmiş meme kanseri öyküsü olan kişiler yılda 2 defa kontrol edilmelidir.

 

Mamografi  Önemli midir , Hangi yaşlarda yapılmalıdır?   

Mamografinin tanısal değeri 30 yaşının altındaki kadınlarda meme yoğunlunun fazla olması nedeniyle azdır. Kadınlar yaşlandıkça meme dokusu geriler ,yağ dokusu ile yer değiştirir ve tanı koydurur hale gelir.

Mamografi semptomları olmayan, muayenede fark edilmeyecek kanserlerin tanısında önemlidir. Mamografi ile tanı konan kanserlerin  boyut olarak küçük olacağı ve daha iyi iyileşme seyri olacağı düşünülmektedir.

Amerikan Kanser Örgütü 40 yaşını geçen kadınlarda senelik mamografiyi önermektedir.

Daha genç yaştaki ciddi ailevi meme kanseri öyküsü olan hastalarda ve kuşkulu patolojik yapısı olan hastalarda MR görüntüleme önerilmektedir.

 

Mamografide radyasyon dozu nedir?

Mamografide radyasyon dozu 1 akciğer grafisinde alınan dozun %25 kadardır.

Uçakla yapılan 10 adet kısa uçuşa eşittir.

 

Meme Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaş meme kanserinde en önemli faktördür. 20 yaşın altında çok nadir görülmekteyken, 40-50 yaş arasında %2.5 olarak görülür. 80 yaşında ise %12,5 dir ( 8 kadında 1 ).

Daha önce meme kanseri geçiren kadınların diğer memelerinde meme kanseri görülme riski artmıştır.

Meme kanseri olan kişilerin 1. derecede yakınlarında (anne, kız kardeş ve kız çocuğu) meme kanseri riski 2-3 kat artmaktadır. (Risk kanser menapoz öncesi geçirilmişse yükselir)

12 yaşından önce adet görme, 55 yaşından sonra menapoz, doğum yapmamak, ailede meme kanseri, BRCA 1-2 geni, geçirilmiş meme kanseri, ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak, emzirmemek, obezite, alkol ve sigara kullanımı, hormon tedavileri ve azalmış fizik aktivite meme kanseri riskini artırmaktadır.

T.C Sağlık Bakanlığı , İl Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı teşkilatları aracılığıyla Mamografik tarama kampanyaları düzenleyerek kadınlarımızın yanında olmakta ve bu illete karşı savaş açmaktadır. Hekim olarak ise görevimiz kanser tanısını daha erken safhada koymak ve hastalarımızı kurtarmaya çalışmak olmalıdır.

Ç.Ç.

 

Bu yazı 52821 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum