Çocuklara Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İrem Öncü Özdilek

İrem Öncü Özdilek

Diyetisyen İrem Öncü Özdilek

Çocuklara Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak

27 Eylül 2021 - 10:59

Anne ve babaların bu dönemde yaşadığı iki büyük sorun var. Birincisi bilgisayar, tablet ve telefon kavgası, ikincisi ise abur cubur kavgası….
Çocuklar kendileri için sağlıklı olan besinlerin tercihinde yeterli beceriye sahip değillerdir. Bu nedenle anne ve babalarının yönlendirmelerine ihtiyaç duyarlar. İleriki dönemlerde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabilmeleri için gerekli koşullar bu dönemde sağlanır. Bu alışkanlıkları kazandırmak için önemli olan konuları birkaç başlıkta toplamak istiyorum…
Nasihat etme, Örnek ol!
Çocuklar doğdukları andan itibaren taklit ederek öğrenirler. Konuşmak, yürümek gibi en temel davranışlar bile taklit edilerek öğrenilir. Bana başvuran çocuk hastalarımın beslenme alışkanlıklarını incelerken, besin seçen çocukların hemen hemen hepsinde şunu görmüşümdür: anne veya babadan en az biri de yemek seçmektedir. Anne babalar olarak biz sofrada yemek seçersek çocuklar da mutlaka bizi örnek alacaklardır ve bu konudaki nasihatlerimiz değerini yitirecektir.
Rutinler Oluşturun!
Çocuklar için belirsizlikler kafa karıştırıcıdır ve kendilerini güvensiz hissederler, oysa ki rutinler onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Örneğin yemek saatinizin belirli olması, menünün önceden çocuğa söylenmesi veya ödevler bittikten sonra yemeğe oturulması gibi rutinleriniz olması onların uyumluluğunu artıracaktır.
Hangisi az, Hangisi Çok Metodu!
Özellikle iştahsız çocuklara yemek beğendirmek zordur. Bu nedenle her öğünde 2 farklı yemek çeşidi sunun ve onun tercih etmesini sağlayın. Ancak bu tercih “Yer misin?” sorusunu değil “Ne kadar yersin?” sorusunu içermelidir. Örneğin “Yemekte karnabahar ve pilav var yer misin?” Demek yerine “Yemekte karnabahar ve pilav var, hangisinden az, hangisinden çok istersin?” diye sormak onlara da seçim şansı tanıdığınız için mutlu edecektir. Genellikle alınacak cevap; az karnabahar çok pilav olacaktır J Önemli olan çocuğun yemeği çok yemesi değil, tadına bakmasıdır. Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki; bir çocuk bir besinin en az 8 kere tadına baktıktan sonra o besine alışabilmektedir.
 
Sınır Koyun!
Yaşanan en büyük sorunlardan biri bisküvi, cips, asitli içecekler, şeker, kremalı ürünler ile hamburger, patates kızartması, pizza gibi fast food besinlerin tüketiminde yaşanmaktadır. Ebeveynlerle çocuklar arasında yaşanan çatışmanın çözümü aslında çok kolaydır: Sınır koymak! Çocuklar için bir sınır çizmediğinizde sizin sınırlarınızı zorlarlar. Bu sınırı koyarken de onu konuya dahil edip, birlikte belirlediğiniz bir sıklıkta istediği besini yemesine izin vermeye dikkat edin.
Hazır gıdaların zararlarını anlatın!
Öncelikle çocuklara hazır gıdaların zararlarını anlatın ve neden vermediğinizi açıklayın. Vermeme nedeninizin onun sağlığını korumak olduğunu, onu mutsuz etmek olmadığını dile getirin. Hatta bu konu ile ilgili çeşitli videolar izletebilir, kitaplar okutabilir veya bir uzmandan destek alabilirsiniz. Neden yememesi gerektiğini bilen çocuk daha az ısrarcı olacaktır. Bu konuda da ona örnek olmanız önem teşkil edecektir.
 
 

Bu yazı 3872 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum