Bel ağrısında hangi egzersizler yapılmalı ?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist Necdet Döner

Bel ağrısında hangi egzersizler yapılmalı ?

03 Ekim 2021 - 21:29

Fizyoterapist Necdet Döner Bel ağrısında yapılacak egzersizleri anlatıyor


Bel ağrısı toplumumuzda birçok kişide görülen ciddi sağlık sorunu olarak yer almaktadır.Bel ağrısı nedir? Bel ağrılarında neler yapmamalıyız bunları sizlere kısaca anlatmaya çalışacağım.

Bel bölgesinde 5 adet omurumuz ve aralarında amartisör görevi gören disklerimiz bulunur.Disklerin büyük kısmı sudan oluşmaktadır.Bel bölgesine binen yükü arttırdığımızda bel çevresindeki kaslar gerilir ve mekanik probleme bağlı bel ağrıları oluşur.Bel ağrılarının %80’ i de mekanik problemlerden kaynaklı oluşan ağrılardır.
Bel ağrılarından korunmak için en iyi koruyucu yöntem egzersizdir.Egzersizi günde 45 dakika yapmanız bel sağlığı ve genel beden sağlığı için oldukça faydalı olacaktır.Egzersiz aynı zamanda kalp-damar hastalıkların önüne geçer,uyku kalitesini arttırır,vücutta mutluluk hormonu salınımını uyarır ve kişi kendini daha enerjik ve mutlu hisseder.
Peki bel ağrılarında hangi egzersizleri yapalım birkaç örnek ile açıklayalım.
1.Sırt üstü bir zeminde uzanın sağ bacağınızı kendinize doğru çekin 10 saniye bekleyin ve bırakın.Sonrasında diler bacağınız için aynı şekilde tekrarlayın.
2.Köprü kurma egzersizi yine aynı şekilde sırt üstü zeminde uzanın dizlerinizi bükün ellerinizi yana doğru koyun ve belinizi yukarı doğru kaldırın 10 saniye bekleyin ve ardından yere indirin bu hareketi 10 kez tekrarlayın.
3.Bir havlu yardımıyla havluyu bir ayağınızın altından geçirin ve dizinizi bükmeden havluyu el yardımıyla çekin aynı şekilde 10 saniye bekleyin ve 10 kez tekrarlayın.
Bu egzersizleri günde 3-5 kez yapmanız halinde bel ağrılarından korunmuş olacaksınız.

Bu yazı 2868 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum