METAL SEKTÖRÜ İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Mehmet Ulusoy

Mehmet Ulusoy

İŞ sağlığı ve güvenliği

METAL SEKTÖRÜ İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

20 Ağustos 2016 - 15:30

Metal teknolojileri  metal ve metal alaşımların sıcak ya da soğuk olarak biçimlendirildiği bir sanayi dalı olup demir çelikten beyaz eşyaya, havacılıktan uçak ve gemi yapımına kadar aklımıza gelebilecek birçok sanayi alanında yaygın olarak metal kullanılmaktadır. 
Metal  sanayi  sektörü,  üretimde,  satışlarda,  istihdamda,  karlılık  oranlarında  devamlı kazandıran gelişmesini sürdüren bir sektör konumundadır. İstihdam  edilen  metal  işçilerinin güvenli  çalışma  ortamının sağlanması,  sağlık  ve  refahının  korunması  ve  geliştirilmesi, üretimin  kalitesine, sürekliliğine ve verimliliğine olumlu etkileri olacaktır.
METAL DÖKÜM İŞLERİNDEN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR,
Tozlardan kaynaklanan  hastalıklara  oldukça  çok  rastlanır. Silika kumu  ile  sıkça çalışıldığından silikoz hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir. İyi bir havalandırma olsa dahi bazen çıplak gözle fark edilmeyen silika tozları ortamda bulunmaktadır. Siliko-tüberküloz hastalığıda yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Ayrıca pnömokonyoz hastalığından şikayet eden pekçok işçide kronik bronşit de vardır. Akciğer kanseri, lober pnömoni, bronkopnömonide pnömokonyoz ile birlikte anılan diğer hastalıklardır. Özellikle temizlik hizmeti veren işçiler akciğer kanserinin görülme sıklığının daha fazla olması ortamda bulunan silikadan kaynaklanmaktadır. Polisiklik aromatik hidrokarbonların termal parçalanma sırasında oluşmasının da önemli kansorejen etkileri  olduğu  bilinmektedir. Krom,  nikel gibi  metallerin  ve  ayrıca asbest, silika gibi tozların da ölüme yol açtığı düşünülmektedir. Kaynak işleri sırasında ortaya çıkan metal dumanlarda toksik (zehirli) olabilirler ve metal ateşi hastalığına neden olabilirler. Demir döküm materyallere kaynak yapılırken nikel çubuk kullanılır ve bu da nikel içerikli dumanlara neden olur. Plazma alev makinası da oldukça fazla  miktarda metal  duman, ozon,  azot  oksitve UV  radyasyonu oluşturur ve çok ses çıkartır. Bunlarla birlikte dökümhanelerde bulunan bazı kimyasallar(formaldehit, dimetiletilamin, trietilamin) ve tozlar çalışanlar da gözlerin sulanması, kaşınması ve buğulu görme gibi rahatsızlıklara neden olur ki bu da mavi-gri görüş olarak bilinmektedir.
METAL DÖKÜM İŞÇİLERİ İÇİN SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Tozlardan  özellikle  de silis ve asbestten kaynaklanan  hastalıklar  araştırmalardan  da görüldüğü gibi çok tehlikeli olmakta hatta kanser ve ölümle sonuçlanmaktadır. Bunun için bu  tozların  bulunduğu  ortamlarda  çalışan  işçi  sayısı  makineleşmenin  artması  yoluyla azaltılmalı; yerel  cebri  çekişli  havalandırma yoluyla  ortam  tozlardan  arındırılmalıdır. Kaynakta ve ortamda önlemler alınamıyor ve işçiler bu risklerle yüzleşiyorsa, bu alanlarda çalışan işçiler solunum koruyucu maskeler ve solunum aygıtları(respiratörler) kullanmalı ve  tehlikeli  tozlarla  olan  temas  kesilmelidir. Tersi durumda çok ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalma olasılığı oldukça yüksektir. Kişisel Koruyucu Donanımların uygun kullanımı bu iş kolunda da gerçekten çok önemlidir.

 

Bu yazı 51742 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum