Küspecilerin Sarı İnek
Reklam
Reklam
Reklam
M.Emin BİÇEROL

M.Emin BİÇEROL

Küspecilerin Sarı İnek

18 Şubat 2016 - 17:25

   Yaşı 50’nin üzerinde olanlar bilirler.Eski Akhisar’da tek katlı, geniş bahçeli evlerde hayvanlar için ahırlar bulunurdu. İlçe merkezinin Cumhuriyet, Efendi, SeydiAhmet, Reşat Bey gibi kenar mahalleleri hatta Hashoca, Şeyhİsa gibi iç mahallelerdeki evlerde ev halkı inek beslerler, ineklerin sütünü satıp geçindikleri gibi kendi ihtiyaçları için yoğurt, peynir, lor, çökelek gibi süt ürünleri yapar yerlerdi.İnekler geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan aileler için olmazsa olmaz hayvanlardı.

   İnekler yukardaki mahallelerin merkezi yerlerindeki meydanlarına sahiplerince sabah olduğunda getirilirdi.Çobanlar tarafından teslim alınan inekler, gün boyu otlatılmak üzere, bugünkü Pazar pazarınn kurulduğu yerin içinden geçen 167 sokağı (eskiden bu yolun adı sığır yolu idi) takip ederek, eski kovalık adı verilen, sigara fabrikası civarında otlatılırdı.İnekler akşam ezanı sırası tekrar evlerine dönmek üzere yola çıkarlar, mahallesine gelen inekler yine meydanlarda sahiplerine teslim edilirdi.Sahipleri tarafından teslim alınmayan inekler mahallesindeki kapısını açıp gördüğü evin kapısından başını uzatır, kendi evi olmadığını anlayınca tekrar yoluna devam ederdi.Bu şekilde birçok eve kafasını uzattıktan sonra kendi evini bulurdu.

   İnek egosu ile sınama yanılma yöntemiyle evini bakıldığı beslendiği barındığı mekanı bulmaktaydı.İnekler akılları olmadığı halde, doğru yolu bulabilmesine rağmen bazı insanlar Allah tarafından akıl denen yeti ile donatıldığı halde doğru yolu bulabilmek için inekler kadar çaba içine girmediğinden çıkarının nerede olduğunu öğrenemeden gerici propagandaların ağına düşerler ki, bu tür insanlara ahmak denir. Bir başka ifade ile budala, zekasız, kalın kafalı insanlar, içinde yaşadıkları topluma telafisi giderilemeyen zararlar verirler.Tam bir aymazlık sergileyen ahmakların, desteğini iyi değerlendiren gerici siyasi iktidarlar, hak ve özgürlüklerinin bilincine ulaşmış yurttaşlar üzerine baskı kurup, sindirerek otariter rejimlere yelken açarlar.

   Ahmaklar, insanlığa çektirdikleri acıların farkına varmadan yaşadıklarından, insana benzer yaratıklar olarak göçüp giderler bu dünyadan.

   SON SÖZ: İnsanlık alemi bu ahmak insanlar yüzünden Faşizm, Komünizm gibi insan onuruna aykırı otoriter rejimlerle tanışmak zorunda kalmıştır.

Bu yazı 2626 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum